Zámerom stretnutia je presvedčiť povstalcov, ktorí ovládajú metropolu Saná, aby pristúpili na prímerie, informovala tlačová agentúra AFP.
Jemen je od roku 2014 pustošený občianskou vojnou medzi vládnymi silami podporovanými koalíciou pod velením Saudskej Arábie a húsijskými povstalcami, ktorých podporuje Irán. Diplomatické úsilie o ukončenie tohto konfliktu sa v uplynulých týždňoch zintenzívnilo.
"Ománska delegácia prišla do Saná v spoločnosti hovorcu húsijského hnutia a jeho ďalších predstaviteľov," uviedol pre AFP nemenovaný zdroj.
Vojenská koalícia pod velením Saudskej Arábie má pod kontrolou jemenský vzdušný priestor a od roku 2016 zabraňuje vysoko postaveným húsijským vodcom vrátiť sa do Saná.
Príchod delegácie, čo by si inak vyžadovalo povolenie od Rijádu, demonštruje určitý posun smerom k vyjednávaniam. Húsiovia pred podpísaním akejkoľvek dohody o prímerí opakovane požadujú opätovné otvorenie letiska v Saná.
Delegácia sa má stretnúť s húsijským vodcom Abdalmalikom Húsím a informovať ho o výsledkoch skoršieho rokovania v ománskom hlavnom meste Maskat. Cieľom ománskych sprostredkovateľov je "presvedčiť húsiov, aby prijali prímerie a zúčastnili sa na mierových rozhovoroch", dodal zmienený zdroj.
Ománsky sultanát, ktorý hraničí s Jemenom i so Saudskou Arábiou, je blízkym spojencom USA, ale zároveň má dobré vzťahy s Iránom. Omán pravidelne zohráva úlohu sprostredkovateľa v regionálnych konfliktoch.
Snahy o zabezpečenie mieru v Jemene prichádzajú po tom, ako regionálni rivali Saudská Arábia a Irán začali v apríli znovu viesť rokovania. Išlo o prvé stretnutie na vysokej úrovni odvtedy, čo Rijád v roku 2016 prerušil diplomatické vzťahy s Teheránom.
Jemen podľa OSN zažíva momentálne najhoršiu humanitárnu krízu na svete. Tamojšia vojna si už vyžiadala desaťtisíce mŕtvych, milióny vysídlených, pričom dve tretiny tamojšej 30-miliónovej populácie sú závislé od vonkajšej pomoci.