Aj Rusko, podobne ako mnohé ďalšie štáty, prisľúbilo kroky na zníženie emisií skleníkových plynov, v rozvoji obnoviteľných zdrojov energií však za mnohými krajinami stále zaostáva. Ruská ekonomika je zároveň silne závislá od príjmov z predaja ropy a plynu. Rosnefť je druhým najväčším producentom ropy na svete po saudskoarabskej spoločnosti Saudi Aramco. Produkcia firmy dosahuje viac než 4 milióny barelov denne (1 barel = 159 litrov).
Ako informovala agentúra Reuters, Sečin v rámci petrohradského Medzinárodného ekonomického fóra povedal, že je ťažké predpovedať, kedy sa svetová ekonomika v plnej miere zotaví z pandémie nového koronavírusu. Dôvodom je "mnoho neistôt" a pomalý vakcinačný program v niektorých regiónoch. Zároveň dodal, že "v dôsledku nízkych investícií do ropného sektora je ohrozená dlhodobá stabilita v dodávkach ropy".
Jedným z dôvodov nízkych investícií je úsilie ropných koncernov zvýšiť príjmy akcionárom prostredníctvom spätného odkúpenia akcií a zvyšovania dividend. Poukázal aj na riziká vysokých štátnych dotácií a daňových úľav pre firmy s cieľom urýchliť dekarbonizáciu ekonomiky. Podľa Sečina to bude zvyšovať záťaž na štátne rozpočty, čo v konečnom dôsledku alternatívne zdroje energie predraží.