Priekopníkom Španielsko
Nedávno podobný experiment začalo testovať Španielsko, kde vládne ľavicová strana premiéra Pedra Sáncheza. Bez toho, aby zamestnanci prišli o peniaze, tak budú môcť odpracovať namiesto 40 len 32 hodín do týždňa.
Plánujú tak spraviť vo vyše 200 tamojších firmách a týkať sa to bude pár tisícok zamestnancov. Celý projekt má trvať tri roky a náklady firmám, ktoré by na tom mohli stratiť financie, uhradí štát. Zatiaľ na to majú uvoľnených 50 miliónov eur. O kratšom pracovnom čase sa uvažuje aj v Japonsku, ktoré je preslávené desiatkami hodín nadčasov na mesačnej báze.
Iba niektoré odvetvia
Priemer odpracovaných hodín v EÚ je 37, zatiaľ čo na Slovensku je to 40. Niektoré štúdie uvádzajú, že produktivita práce pri nižšom pracovnom čase neklesá. „Tieto štúdie sú však vykonávané na firmách, kde zamestnanci pracujú kreatívne a ich výkon nie je ani tak závislý od počtu odpracovaných hodín, ako skôr od kvality odpracovaných hodín,“ povedal analytik INESS Róbert Chovanculiak pre SME.
Často ide o marketingové, programátorské, finančné alebo právnické spoločnosti, ktoré si to môžu dovoliť. „Môže autobusár za štyri dni odjazdiť toľko liniek ako za päť dní? Dokážu ľudia vo fabrike namontovať za štyri dní toľko súčiastok ako za päť dní?“ dodáva. Ekonóm Martin Reguli hovorí, že Slovensko stagnuje so zmenami, ktoré by mohli transformovať ekonomiku na hospodárstvo s vysokou pridanou hodnotou. „Dovtedy by slovenská ekonomika týmto návrhom skôr utrpela,“ hovorí ekonóm.