Bielkoviny, ktoré sa zvyknú označovať aj ako proteíny, zohrávajú v našom tele mimoriadne dôležitú úlohu – sú súčasťou protilátok, hormónov či enzýmov, podieľajú sa na stavbe orgánov a sú tiež významným zdrojom energie.
Podľa odborníkov by mali tvoriť až 30 % celkového energetického príjmu. Spolu so sacharidmi a tukmi, patria medzi základné živiny, nevyhnutné pre ľudské zdravie. „Z hľadiska výskytu v potravinách ich delíme na bielkoviny rastlinného alebo živočíšneho pôvodu,“ hovorí Ing. Zuzana Chlebová, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Aké zdroje sú najlepšie?
Odborníci sa zhodujú na názore, že ideálna je konzumácia kvalitnej a pestrej stravy, s čo najširším zastúpením všetkých druhov minerálov, vitamínov a ďalších dôležitých látok. Bielkoviny rastlinného pôvodu sa vo väčších množstvách nachádzajú najmä v strukovinách, teda v hrachu, bôbe, sóji, fazuli alebo šošovici.
„Aj napriek tomu, že ich ľudské telo dokáže využiť, majú horšiu stráviteľnosť a nižšiu využiteľnosť oproti živočíšnym bielkovinám,“ objasňuje odborníčka. Živočíšne bielkoviny predstavujú zdroj čistých bielkovín, a to s obsahom všetkých potrebných esenciálnych aminokyselín. Sú ľahko stráviteľné a telo ich dokáže dobre využiť.
„Vo všeobecnosti sa uvádza, že obsah bielkovín v mäse je približne 18 až 22 percent, no jednotlivé druhy mäsa majú rozdielne percentuálne zastúpenie proteínov,“ dodáva Ing. Zuzana Chlebová, PhD. Dobrými zdrojmi sú aj vajcia, ryby a mliečne výrobky.
Koľko je dosť?
Z energetického hľadiska, bielkoviny poskytujú nášmu telu energiu 17 Kj, teda 4 kcal. „Podľa zásad zdravého stravovania je odporúčaný denný príjem čistých bielkovín je stanovený na 0,7 až 1,0 gramu na 1 kilogram telesnej hmotnosti človeka,“ spresňuje Ing. Z. Chlebová, PhD.
Niektoré potraviny ich obsahujú viac, niektoré menej, preto je niekedy ťažké odhadnúť, koľko bielkovín počas dňa v skutočnosti skonzumujete. V prípade, že aktívne športujete, váš nárok na proteíny sa ešte zvyšuje. Ich nedostatok sa okrem iného prejavuje ubúdaním svalstva, hoci by ste čakali presne opačný efekt. Objavujú sa tiež problémy s pleťou, nechtami, vlasmi či zhoršeným spánkom.
Pri nákupoch vám poradí Nutri-Score
Hoci je ich obsah uvádzaný na etiketách, pokiaľ sa touto problematikou nezaoberáte detailnejšie, ľahko sa vám môže stať, že sa vo všetkých tých číslach, tabuľkách a údajoch doslova stratíte. Podobne ako iné výživové údaje, aj informácie o obsahu bielkovín nájdete na etiketách potravín, ktoré bežne kupujete.
S cieľom zjednodušiť nákupy svojim zákazníkom, používa Kaufland ako jeden z prvých predajcov potravín na Slovensku, moderné označovanie potravín Nutri-Score. Namiesto dlhého študovania obalov sa jedným pohľadom na prednú stranu obalu výrobku presvedčíte, ktorá potravina je výživovo najvýhodnejšia a ktorú by ste naopak mali brať ako spestrenie vašej stravy. „V rámci systému hodnotenia Nutri-Score sa vysoký obsah proteínov radí do kategórie pozitívnych hodnôt, čo znamená, že kladne ovplyvňuje výslednú hodnotu Nutri-Score pre daný produkt,“ zdôrazňuje odborníčka na výživu.
Tento moderný systém zjednodušeného označovania výživovej hodnoty potravín odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a nájdete ho vo viacerých štátoch v Európe. Na Slovensku ho nájdete na výrobkoch niektorých privátnych značiek Kaufland už dnes a postupne pribúdajú ďalšie.