Informoval o tom na dnešnom mimoriadnom vyhlásení. „Som si vedomý, že to nie je jednoduchý proces a chcem sa ospravedlniť pani prezidentke a aj mojim kolegom, ale som presvedčený, že napriek strate politickej krásy, som povinný sa pokúsiť dotiahnuť dielo, ktoré sme začali," vyhlásil.
Ako ďalej informoval na tlačovej konferencii, list o stiahnutí demisie poslal do Prezidentského paláca v pondelok ráno. O svojom rozhodnutí informoval aj premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Priznal, že ide o komplikovanú situáciu a ďalší postup je na premiérovi a prezidentke Zuzane Čaputovej.
Mičovský pôvodne doručil svoju demisiu do Prezidentského paláca minulý týždeň v pondelok (31.5.). Hlava štátu avizovala, že ju príjme, až keď bude zrejmé, kto ho má nahradiť. Očakávalo sa to tento týždeň.
Oznámenie demisie pred dvoma týždňami súviselo s dianím v Slovenskom pozemkovom fonde (SPF), najmä s policajným zadržaním, obvinením a väzbou generálnej riaditeľky SPF Gabriely Bartošovej, ktorú do funkcie nominoval práve Mičovský. Ten je presvedčený, že v danej chvíli konal správne a vyvodil politickú zodpovednosť, medzitým však musel zvážiť ďalšie faktory.
Na dnešnom vyhlásení pritom zdôraznil, že všetky okolnosti, ktoré sa jej dávajú za vinu sa vzťahujú k obdobiu, keď fond mali v správe a politickej zodpovednosti predchádzajúce vlády. „To nič nemení na tom, že moja politická zodpovednosť je nespochybniteľná," dodal.
Zároveň však upozornil, že od tejto chvíle sa udialo niekoľko vecí, ktoré napokon viedli k zmene jeho rozhodnutia. V prvom rade Mičovský poukázal na to, že mal svojím odchodom „potešiť" množstvo ľudí, ktorí roky devastovali Slovensko. „Bol som prekvapený tou radosťou, niektorí možno strieľali aj šampusy," skonštatoval. Na druhej strane vyzdvihol podľa neho úprimnú ľútosť množstva ľudí a zároveň aj určité výčitky, že odchádza z boja. „Dali mi mnohí pocítiť, že v tejto fáze sa z boja neuteká," uviedol. Podporu mu mali vyjadriť lesníci, ale aj malí poľnohospodári.
Mičovský sa zároveň veľmi kriticky vyjadril k návrhu skupiny koaličných poslancov na odčlenenie chránených území od rezortu pôdohospodárstva a ich presun pod ministerstvo životného prostredia. Podľa neho je to hlboko nesystémový krok, ktorý nebol s nikým prekonzultovaný a v podstate obchádza štandardný legislatívny proces. Poukázal taktiež na fakt, že snaha o presadenie uvedeného návrhu sa objavili práve vtedy, keď ohlásil svoj odchod z funkcie. On sám takýto scenár vylučuje. „Nemôžem sa s tým stotožniť," povedal.