Výška životného minima sa od júla zvýši o 3,23 eura na 218,06 eura. Spolu s ním vzrastie aj viacero príspevkov, ktoré sú naň naviazané. Potešia sa najmä rodičia, ktorí tak dostanú viac na rodičovských prídavkoch či daňovom bonuse, ale aj najchudobnejší s exekučnými zrážkami, ktorým musí zo zákona ostať po exekúcii viac.
Nie všetci však budú zo zvýšenia životného minima šťastní. Táto zmena nepoteší 60 žiadateľov o predčasný starobný dôchodok, ktorí naň teraz nedosiahnu. Jednou z podmienok vzniku nároku na tento dôchodok je, že jeho prípadná výška je vyššia ako 1,2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
A týmto šesťdesiatim žiadateľom ich predčasný dôchodok vyjde medzi 214,83, ktoré platia do konca júna, a novou výškou 218,06 eura. Ktoré dávky sa teda od budúceho mesiaca zmenia?
Od čoho závisí životné minimum
• upravuje sa vždy k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňažných príjmov podľa údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší
• rast životných nákladov nízkopríjmových domácností za rozhodujúce obdobie 1,5 % a rast čistých peňažných príjmov na jednu osobu bol 2,7 %, preto sa životné minimum zvýšilo o 1,5 %
Reálnu chudobu to nezohľadňuje
Martin Halás, Inštitút pre výskum sociálno-ekonomických rizík a alternatív
Životné minimum a systém jeho navyšovania nereflektuje skutočné finančné potreby Slovákov. Na jednej strane máme životné minimum ako spoločensky uznanú hranicu príjmov, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze - 218 eur, na druhej strane vykazuje Slovensko na hranicu chudoby na jednotlivca vo výške 400 eur. V rámci spotrebného koša priemernej slovenskej domácnosti nepokryje suma životného minima ani náklady na bývanie a jedlo. Aj tento nesúlad spôsobuje, že sa čoraz väčšie skupiny Slovákov dostávajú do pasce chudoby.