Pôvod nákazy rovnako ako u všetkých predchádzajúcich prípadov spadá do obdobia minuloročných Vianoc a do rodiny, kde už sa nákaza pásomnicou objavila. Povedal to hovorca Krajskej hygienickej stanice v Ostrave Radim Mudra. Štátna veterinárna správa (SVS) v súvislosti s nákazou preverila 20 chovov hovädzieho dobytka. U piatich z nich zistila vyššie riziko a u ďalších piatich stredné riziko cysticerkózy, teda výskytu vajíčok pásomnice v mäse zvierat, povedal hovorca SVS Josef Duben.
Všetci jedli tatársky biftekNakazení ľudia pochádzajú z Opavska a ide o dospelých vo veku 20 až 66 rokov. Všetci jedli v období Vianoc tatársky biftek zo surového hovädzieho mäsa alebo ojedinele krvavý hovädzí steak. "Ten posledný prípad pripadá na rovnaké obdobie, len ten človek vylúčil biely článok až teraz," povedal Mudra.
Podľa Dubna bude možné na základe vyšetrenia dobytka pokúsiť sa vytypovať zdroje nákazy. "Je však potrebné si uvedomiť, že pásomnica má niekoľko vývojových štádií, vyskytuje sa v prírode a v podstate jeden zdroj, jeden človek dokáže 'zamoriť' veľmi široké okolie," uviedol Duben.
Veterinári odobrali 1123 vzoriek krvi od hovädzieho dobytka v 20 farmách v Stredočeskom, Královohradeckom, Pardubickom, Zlínskom, Moravsko-sliezskom kraji a na Vysočine. Pri vyšetreniach spolupracovali s Výskumným ústavom veterinárneho lekárstva v Brne as veterinárnej univerzitou v Zürichu.
Surová hovädzina nie je bez rizikaĽudí nakazených pásomnicou sa vlani objavilo len šesť v celej krajine. V Moravsko-sliezskom kraji zaregistrovali hygienici za posledných päť rokov priemerne jedno ochorenie ročne. Duben uviedol, že surové hovädzie mäso nemožno jesť bez rizika. "Ak sa niekto nechce vzdať obľúbeného tatárskeho bifteku, nech používa mäso škrabané (aby sa prípadne vyskytujúca sa hrča narušila) alebo ktoré sa niekoľko dní premŕzalo v mrazničke," uviedol hovorca.