Agentúra sa odvolala na najnovšiu správu, ktorú vypracovala v Ženeve sídliaca nezisková mimovládna organizácia Assessment Capacities Project (ACAPS). Podľa ACAPS je Severná Kórea vystavená riziku humanitárnych kríz vysokej závažnosti. Ide o druhú najvyššiu úroveň šesťstupňovej stupnice hodnotenia kríz. Správa ACAPS zaradila Severnú Kóreu aj medzi krajiny s "veľkými obmedzeniami" v oblasti humanitárnej pomoci.
"Humanitárna situácia v Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) je ovplyvnená politickými a ekonomickými faktormi, ako aj prírodnými katastrofami," uvádza sa v správe. Konštatuje sa v nej, že "chronická potravinová neistota a obmedzený prístup k základným službám, ako je zdravotná starostlivosť a čistá voda, spôsobili, že humanitárnu pomoc potrebuje (v KĽDR) viac ako 10 miliónov ľudí." Správa pripomína, že dovoz humanitárneho tovaru do KĽDR a prístup ľudí k pomoci ovplyvňujú aj sankcie uvalené na túto krajinu medzinárodným spoločenstvom.
Podľa agentúry Jonhap možno predpokladať, že v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok v posledných rokoch a pod vplyvom globálnych sankcií na jej ekonomiku Severná Kórea trpí chronickým nedostatkom potravín. Dlhodobé dôsledky pre jej ekonomiku budú mať aj prísne opatrenia zavedené v KĽDR proti covidu, medzi ktorými je aj uzavretie hraníc, píše Jonhap.