Celková nadúmrtnosť oproti priemeru predošlých piatich rokov sa v apríli na Slovensku znížila na 22 percent. Stále bola najvyššia v skupine mladších seniorov od 65 do 74 rokov. Bratislavský kraj sa počtom zomretých dostal na úroveň minulých rokov, v ostatných regiónoch pretrvávala nadúmrtnosť od 17 do 43 percent. V tlačovej správe o tom informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).
Na Slovensku zomrelo v apríli takmer 5,3 -tisíca osôb. Je to o 22 percent viac oproti priemeru aprílových hodnôt v predošlých piatich rokoch, ktorý predstavoval 4,3 -tisíca ľudí. Situácia sa však v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi roka výrazne zlepšila. Od začiatku roka počty zomretých a celková nadúmrtnosť klesajú.
V apríli nebol koronavírus na prvom mieste medzi príčinami úmrtí. Najviac ľudí, takmer dvetisíc osôb, zomrelo vo štvrtom mesiaci tohto roka na choroby obehovej sústavy, tvorili 38 percent všetkých zomretých. Na druhom mieste bolo ochorenie COVID-19, ktoré bolo príčinou 24 percent úmrtí, čo predstavovalo skoro 1,3 tisíca zomretých.
Prvú päťku najčastejších príčin dopĺňajú úmrtia na nádory (19 percent), choroby dýchacej (šesť percent) a tráviacej sústavy (štyri percentá). „Počas prvých troch mesiacov tohto roka spôsobil koronavírus 37 až 40 úmrtí zo sto, v apríli to bolo už len 24 úmrtí zo sto," priblížila riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.
Aprílová miera nadúmrtnosti medzimesačne významne klesla v skupinách osôb v produktívnom a poproduktívnom veku. Vo štvrtom mesiaci zomrelo 1,2 tisíca osôb v produktívnom veku, ich miera nadúmrtnosti dosiahla takmer 18 percent. V skupine seniorov nad 65 rokov dosiahla 24 percent, keď celkovo zomrelo štyritisíc osôb. Podobne ako v predošlých mesiacoch bola horšia situácia v podskupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov), v ktorej ešte aj v apríli zomrelo voči päťročnému priemeru o 40 percent osôb viac.