„Je to však výrazné zlepšenie oproti predchádzajúcim mesiacom prvého štvrťroka, keď v porovnaní s predošlými rokmi zomieral až dvojnásobok mladších seniorov," zdôraznila Podmanická. Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo aj v apríli najviac ľudí vo vekovej kategórii nad 65 rokov.
Aprílový nárast počtu úmrtí oproti predošlým piatim rokom sa v rámci ôsmich krajov SR pohyboval od dvoch percent po 43 percent. V porovnaní so situáciou v marci sa znížila intenzita nadúmrtnosti vo všetkých regiónoch. Lídrom regionálnej nadúmrtnosti sa v apríli stal Žilinský kraj. V tomto regióne zomieralo o 43 percent viac ľudí, ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Druhým v poradí bol Trenčiansky kraj s nadúmrtnosťou 35 percent voči priemeru.
„V Bratislavskom kraji zomrelo v apríli celkovo oproti päťročnému priemeru len o dve percentá osôb viac a tento región zaznamenal súčasne najvýraznejší pozitívny posun. Jeho nadúmrtnosť ešte v marci dosahovala 44 percent,“ zhodnotila Podmanická. O viac ako 30 percent klesla medzimesačne miera nadúmrtnosti aj v ďalších piatich slovenských krajoch.
V absolútnych číslach zomrelo vo štvrtom mesiaci tohto roka najviac ľudí na následky koronavírusu v Žilinskom kraji (215), nasledovali Trenčiansky a Prešovský kraj (okolo 200). Najmenej obetí nového vírusu mal Bratislavský kraj (84). „V apríli už vo všetkých krajoch opäť dominovali úmrtia na choroby obehového systému a ochorenie COVID-19 ako príčina úmrtia bol až za nimi. Dokonca v Bratislavskom, Nitrianskom a Košickom kraji bol až na treťom mieste za úmrtiami na nádorové ochorenia,“ dodala Podmanická.