Medzinárodný olympijský výbor (MOV) v utorok zverejnil jeho už schválené zloženie. Spolu v ňom bude 19 mužov a 10 žien pochádzajúcich z jedenástich krajín. Až deväťčlenné zastúpenie budú mať športovci pôvodom zo Sýrie, piati pochádzajú z Iránu a štyria z Južného Sudánu. Zastúpenie majú aj Kongo, Sudán, Eritrea, Venezuela, Afganistan, DR Kongo, Kamerun a Irak.
"Gratulujem Vám všetkým. Hovorím za celé olympijskú hnutie, keď poviem, že sa už nemôžeme dočkať, kedy Vás uvidíme osobne súťažiť v Tokiu. Keď Vy, členovia olympijského tímu utečencov a športovci z Národných olympijských výborov z celého sveta, prídete 23. júla do Tokia, odovzdáte tým silné posolstvo solidarity, odolnosti a nádeje. Ste nedeliteľnou súčasťou našej olympijskej komunity, vítame Vás s otvorenou náručou," uviedol prezident MOV Thomas Bach prostredníctvom tlačovej správy.
Tím utečencov bude mať svojich zástupcov v plávaní (2), atletike (7), bedmintone (1), boxe (2), rýchlostnej kanoistike (1), cyklistike (2), džude (6), karate (2), športovej streľbe (1), taekwonde (3), vzpieraní (1) a zápasení (1).
Premiérovo sa tím utečencov prezentoval na OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro a táto iniciatíva vyvolala veľmi pozitívny ohlas. Dokonca šesť účastníkov z Ria bude v tomto tíme aj na OH v Tokiu - plavkyňa Yusra Mardiniová pôvodom zo Sýrie, džudista Popole Misenga (DR Kongo) aj bežci z Južného Sudánu - Anjelina Nadai Lohalithová, James Nyang Chiengjiek, Paulo Amotun Lokoro a Rose Nathike Likonyenová.
Od roku 2018 olympijský tím utečencov finančne podporuje Úrad vysokého komisára pre utečencov OSN (UNHCR). Vedúcou výpravy bude v Tokiu bývalá kenská atlétka Tegla Loroupeová, ktorá je okrem iného aj majsterka sveta v polmaratóne z Košíc 1997.