Hovorí sa, že tento plán vymysleli austrálski a americkí federálni agenti počas spoločného posedenia pri pive. Nech už sa idea zrodila kdekoľvek, pravda je, že aplikáciu ANOM na šifrovanú komunikáciu vytvorili policajti. Od začiatku ju monitorovala americká FBI a austrálska federálna polícia AFP ju pomocou informátorov podstrčila zločincom.
Profesionálne pôsobiaca aplikácia garantovala úplné súkromie a dalo sa do nej dostať len na pozvánky. Keď sa ju podarilo dostať k najhľadanejšiemu zločincovi Austrálie, drogovému bossovi Hakanovi Ayikovi, ktorý sa skrýval v Turecku, bola pasca hotová.
Gangstri aplikácii ANOM úplne dôverovali a agenti FBI v priamom prenose čítali ich komunikáciu. Polícia dokonca inkasovala poplatky za šesťmesačné predplatné! Pred dvoma mesiacmi skoro všetko prasklo, keď si jeden technický bloger všimol nedostatky aplikácie. Policajti však už mali dostatok dôkazov a po troch rokoch od spustenia operácie udreli.
Najviac zatknutých bolo v Austrálii. Tam 4 000 policajtov zadržalo 224 ľudí, zhabali 3,7 tony drog, 104 zbraní a 29 miliónov eur v hotovosti. Zhabali aj množstvo luxusných vecí – autá, motorky, dokonca aj predmety, týkajúce sa filmu Krstný otec, čo prezrádza vkus gangstrov. Vďaka tajnej operácii polícia tvrdí, že prekazila 21 vrážd, pri ktorých by boli ohrození aj nevinní okoloidúci.
Operácia nazvaná Ironside zasadila vážny úder austrálskej pobočke talianskej mafie ’Ndrangheta, motorkárskym gangom a ázijským a albánskym zločineckým skupinám. Nezatýkalo sa však len v Austrálii. Operácia prebehla aj v USA a v európskych krajinách.