Psychiku hráčov slovenskej futbalovej reprezentácie pomáha rozvíjať mentálny kouč Dag Palovič (46). Bývalý profesionálny hráč pokeru a autor psychologického bestsellera Otvor oči pracoval s Hamšíkom a spol. denne počas dvojtýždňového tréningového kempu v rakúskom Windischgarstene.
V online kontakte s hráčmi priamo v Petrohrade bude aj počas blížiaceho sa európskeho šampionátu. Utužovať kolektív a posilňovať jeho sebadôveru patria k základným princípom úspechu každého športového tímu. Pokles nálady či krízová situácia môžu prísť po jednom prehratom zápase. Vtedy sa vyžaduje správna a rýchla reakcia. V rakúskych Alpách si futbalisti okrem tréningových povinností našli čas aj na psychohygienu.
„Mentálna príprava je na dobrovoľnej báze,“ priznal Palovič pre Nový Čas. Nikoho do nej netlačí. Každý pozná sám seba najlepšie a vie, či ju potrebuje. „S hráčmi sme robili techniky na relaxáciu tela a vypnutie hlavy. Mozog, ktorý funguje od narodenia, vieme vypnúť len meditáciou alebo intenzívnym dychovým cvičením. Je príjemná a trvá necelú polhodinku.“
Záujem bol zhruba polovičný. Palovič mal k dispozícii v priemere 13 reprezentantov, ktorí využívali jeho odborné rady. „Do prípravy sme zaradili aj vizualizáciu nasadenia a výkonov v najbližšom zápase. Chalani si po mojom opise živo predstavovali svoje akcie a zákroky počas pobytu na ihrisku. Je vedecky dokázané, že pri predstavivosti zapájame rovnaké oblasti mozgu ako pri riadnej činnosti.“
Mentálny kouč prezradil, že 6 hodín pred duelom s Rakúskom mal takéto sedenie s Jurajom Kuckom. Priblížil mu rovnakú situáciu, do akej sa dostal aj počas zápasu - spracovanie ťažkej prihrávky v strede ihriska a okamžitá prudká strela z voleja na bránku. Najintenzívnejší záujem o prípravu pod jeho vedením prejavujú Kucka, Lobotka, Ďuriš, Greguš, Boženík, Suslov, Kuciak a najnovšie sa zapojil aj Pekarík.
Palovič nebude v Petrohrade súčasťou hráčskej bubliny, ale online dychové cvičenia a vizualizácie chýbať nebudú. Pri dlhšom pobyte viacerých osôb na jednom mieste hrozí ponorková choroba. „Chalani vedia, ako sa jej vyhnúť. Učili sme sa to. Dokážu pohotovo zmeniť uhol pohľadu a uvedomiť si, že atmosféru v tíme si vytvárajú sami. Pozitívnym myslením, aktivitou a dobrou náladou. Aj duel s Rakúskom ukázal, že sú mentálne na tom lepšie ako na jar, keď im nevyšli zápasy proti Cypru a Malte,“ uzavrel Palovič.