Každý kus má ručne šitý kostým, odkazujúci na módu v Rusku v 17. - 19. storočí, kedy vládla dynastia Romanovcov. Spolu 25 raritných bábik pritom 18 rokov zapadalo prachom v krabiciach. Zvyšok vzácnej limitovanej edície vystavujú v múzeách v Indii, ale aj v súkromných zbierkach v Nemecku, Francúzsku či v Dánsku.
O histórii jedinečnej zbierky bábik v ruských ľudových a svetských kostýmoch zo 17. až 19. storočia prezradil viac Eduard Buraš, riaditeľ občianskeho združenia Feman. Vznikli k 300. výročiu založenia druhého najvýznamnejšieho ruského mesta Petrohrad.
„Pochádzajú z výstavy, ktorá putovala po Európe a v roku 2003 sa zastavila aj vo Východoslovenskom múzeu. Časť kolekcie je aj v múzeu bábik v Dillí a v súkromných zbierkach v Nemecku, Francúzsku či Dánsku. Tešíme sa z týchto 25 exponátov, medzi ktorými nájdete napríklad cára so symbolmi moci či cárovnú s honosným klobúkom z bielej kožušiny,“ prezradil Buraš s tým, že tieto unikáty 18 rokov ležali v krabiciach, no teraz sa ich rozhodli opäť ukázať svetu.
Časť z nich si teda teraz môžu milovníci módy a histórie pozrieť v Knižnici pre mládež mesta Košice na Kukučínovej ulici. „Na bábikách vidno aj zaujímavosti ruskej kultúry. Každá žena, ktorá bola slobodná, mala jeden vrkoč, ktorý je vytŕčal spod čiapky či čelenky. Vydatá žena nosila dva vrkoče, ale tie boli skryté. Vidieť ich mohol len manžel,” dodala riaditeľka knižnice Kamila Prextová. Vtedajšia doba sa vyznačovala honosným oblečením a najluxusnejšia bola červená, lebo išlo o cársku farbu.
Dynastia Romanovcov
Išlo o bojarský rod a od roku 1763 druhá panovnícka dynastia vládnúca v Rusku. Romanovský rod vymrel v roku 1762. Noví cári pochádzali z línie Oldenburkov a prijali romanovské meno - Holhstein-Gottorp-Romanov. V tomto zmysle bývajú teda za Romanovcov spravidla označovaní všetci ruskí panovníci až do roku 1917.