Rezort poľskej diplomacie zdôraznil, že "táto sovietsko-nacistická invázia do Poľska spustila najstrašnejšiu vojnu vo svetových dejinách, ktorá stála životy 60 miliónov ľudí vrátane obyvateľov Bieloruska", pričom "mnoho z nich zahynulo v nemeckých koncentračných táboroch alebo sovietskych gulagoch".
Vo vyhlásení poľského ministerstva sa ďalej konštatuje, že "17. september 1939 znamenal pre niekoľko stotisíc poľských civilistov stratu občianstva, dôstojnosti a smrť v hlbinách sovietskeho Ruska". Ministerstvo označilo ustanovenie nového sviatku za "akt podkopávajúci nezávislosť a zvrchovanosť Bieloruska".
Spravodajský portál Onet.pl pripomenul, že Lukašenko v poslednom čase Poľsko kritizoval viackrát. V apríli napríklad vyhlásil, že vzťahy s Poľskom nikdy neboli dokonalé, ale bieloruská strana dlho tolerovala "útoky a obvinenia" voči sebe a usilovala sa o kompromis, pričom preukázala flexibilitu.
V tejto súvislosti kritizoval, že Varšava túto ústretovosť vnímala ako slabinu Minska. Každá pripravenosť Poľska na dialóg bola podľa Lukašenka zmarená tvrdeniami o zmanipulovaní prezidentských volieb, ktoré sa v Bielorusku konali vlani v auguste, udeľovaním "azylu utekajúcim zradcom a extrémistom", podporou extrémistických internetových webov a následnými sankciami voči Bielorusku.
Onet.pl v tejto súvislosti pripomenul prípady zadržaných príslušníkov poľskej menšiny v Bielorusku, ktorí boli na jar obvinení z podnecovania etnickej nenávisti a rehabilitácie nacizmu. Aktivisti z poľskej menšiny tieto obvinenia odmietajú ako neopodstatnené.