Dobrý vzťah s rodičmi
Heger sa o rodičoch zmieňuje v niektorých rozhovoroch. Otec aj mama pracovali v kultúre. Smrť tatina v roku 1999 bola pre neho impulzom na to, aby sa začal venovať viere a duchovenstvu. „Keď otec zomrel, tak ma to veľmi zasiahlo, mali sme veľmi dobrý vzťah. Začal mi veľmi intenzívne chýbať. (...) Začal som rozmýšľať nad zmyslom života. Mama na mne videla smútok. Nebola veriaca, ale poznala jednu paniu, ktorá bola veriaca, a hovorili si, že veď nech sa zaňho pomodlí, možno mu to pomôže. Tá pani mi dala knihu Rozhovory s Bohom. Začal som ju čítať a začali sa mi spájať veci, “ hovoril pre Denník N Heger.
Srdcové zlyhávanie nemusí viesť k úmrtiu
Viliam Fischer, kardiochirurg
- Srdcové zlyhávanie môže mať mnoho príčin. Najčastejšie je to zúženie srdcových tepien. Druhá možnosť sú chyby chlopní, tie sa prejavujú dramatickejšie a človeka vyženú k lekárovi skôr. Samozrejme môžu byť aj iné príčiny. Srdcové zlyhávanie, napríklad v dôsledku zúženia srdcových tepien, sa môže prejavovať príznakmi, ktoré môžu mať aj rôzne iné príčiny.
K prvotným prejavom srdcového zlyhávania patrí strata výkonnosti, únava, dušnosť, zvýšený tep. Zlyhávanie môže lekár zistiť pomocou EKG, nie však pokojového, ale záťažového. Následný ultrazvuk srdca presnejšie odhalí, či je problém v cievach, chlopniach, alebo niečom inom. V prípade zúženia srdcových ciev sa posudzuje, nakoľko sú zúžené. Okolo 50 % sa ešte nevyžaduje zásah, ten sa zvažuje až pri zúžení okolo 70 %.