Naznačuje to štúdia, ktorú zverejnila v stredu Sárska univerzita. Výsledky sú predbežné a zatiaľ neboli v plnom rozsahu vyhodnotené, upozorňuje portál Deutsche Welle (DW).
Do testov v univerzitnej nemocnici v meste Homburg v spolkovej krajine Sársko na západe Nemecka sa zapojilo 250 ľudí. Výskumníci ich rozdelili do troch skupín. Prvá dostala dve dávky vakcíny AstraZeneca, ďalšia po dvoch dávkach prípravku BioNTech-Pfizer a účastníkov v tretej skupine najskôr zaočkovali vakcínou od AstraZeneca a následne im podali druhú dávku od BioNTech-Pfizer.
Dva týždne po podaní druhej dávky výskumníci zmerali imunitné reakcie. U ľudí, ktorí dostali dve dávky vakcíny BioNTech alebo kombináciu AstraZeneca-BioNTech sa vyvinulo zhruba desaťnásobne viac protilátok než u tých, ktorých zaočkovali dvojitou dávkou AstraZeneca. Čo sa týka takzvaných neutralizujúcich protilátok, ktoré bránia vírusu preniknúť do buniek, priniesol mix vakcín „ešte o niečo lepšie výsledky“ než dve očkovania vakcínou BioNTech, uviedla Martina Sesterová, profesorka imunológie zo Sárskej univerzity.