Verejnosť tak bude mať k dispozícii podrobné informácie o aktivite kliešťov vo vybraných lokalitách i rizikách nákazy lymskou boreliózou.
Úrad začal vykonávať pravidelný monitoring od mája tohto roku na viacerých rovnomerne rozmiestnených lokalitách. Zozbierané kliešte boli následne vyšetrené PCR metódou na prítomnosť baktérií spôsobujúcich lymskú boreliózu, perspektívne sa budú vyšetrovať aj na prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy.
V priebehu mája pracovníci úradu vykonali monitoring prvých 11 lokalít. „RÚVZ Komárno upozorňuje na strednú a vysokú aktivitu kliešťov na viacerých miestach v okrese. Spolu bolo zozbieraných 87 kliešťov, pričom v 12 bola dokázaná Borrelia burgdorferi, teda baktéria spôsobujúca u človeka lymskú boreliózu,“ informoval úrad.
Monitoring ukázal najvyššiu aktivitu kliešťov v lokalitách Kava, Konkoly, Dropie a Číčovské rameno. „V tejto súvislosti dôrazne odporúčame pri aktivitách v rizikových lokalitách, hlavne na miestach s vysokou trávou, čiastočne zatienených, pri prechodoch lúky a lesa či v nízkych krovinatých porastoch používanie účinných repelentov a prikrytie kože dlhým oblečením. Prisatého kliešťa je potrebné čo najskôr správnym spôsobom odstrániť, keďže riziko infekcie boréliami sa zvyšuje s dobou, po ktorú je kliešť prisatý,“ odporučili odborníci z RÚVZ Komárno.