S touto rezolúciou sa nestotožnili všetci slovenskí europoslanci. Robert Hajšel (Smer-SD) vyjadril radosť, že v pléne EP prešiel text rezolúcie vyzývajúcej na dočasné pozastavenie platnosti patentov na lieky a vakcíny súvisiace s ochorením COVID-19.
"Sám som na takýto krok na pôde europarlamentu vyzýval už od začiatku pandémie. Samozrejme, iba uvoľnenie patentov všetko nevyrieši. Treba posilniť investovanie do celkových výrobných kapacít liekov a vakcín, ako aj podporiť transfer dát, výskum a nové technológie," vysvetlil.
Monika Beňová (Smer-SD) si myslí, že dočasné zrušenie patentov na vakcíny proti novému koronavírusu by mohlo prispieť k ich zlacneniu a k celkovému zlepšeniu dostupnosti očkovania, pričom vyššia globálna miera zaočkovanosti môže obmedziť vznik odolnejších mutácií vírusu.
"Do urýchleného vývoja a nákupu vakcín bolo investovaných veľké množstvo peňazí aj z verejných zdrojov. Potlačenie pandémie preto musí mať jednoznačnú prioritu aj pred ochranou ziskov nadnárodných farmaceutických spoločností. Pomôcť s distribúciou vakcín treba zároveň nielen rozvojovému svetu, ale aj vo vnútri EÚ, kde sú veľké rozdiely v miere zaočkovanosti medzi členskými štátmi," uviedla. Zároveň upozornila, že aj po uvoľnení patentov bude otázne, ako zaistiť bezpečnosť výroby vakcín z hľadiska striktného dodržiavania stanovených technologických výrobných postupov.
Michal Wiezik (Spolu) pripomenul, že urýchlenie očkovacieho tempa a dosiahnutie celosvetovej skupinovej imunity je najdôležitejšou debatou na globálnej úrovni. Dodal, že EÚ vyviezla približne polovicu svojich vyrobených vakcín, ale problémom je distribúcia z rozvinutých do menej rozvinutých krajín a s ňou spojené náklady.