Obvinení sú zo založenia, zosnovania, podpory zločineckej skupiny, vydierania a krivej výpovede a prísahy. TASR to potvrdili ich obhajcovia Matej Marhavý a Peter Erdős. Prípad dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Obhajcovia podali voči uzneseniu o vznesení obvinenia sťažnosti.
"Včera som sa oboznámil so vznesením obvinenia a sú to presne tie isté skutkové podstaty ako v jeho pôvodnom trestnom konaní. Čiže založenie, zosnovanie, podpora zločineckej skupiny, vydieranie a krivá výpoveď. Čiže rovnaké skutkové podstaty, ale sú to iné skutky,“ uviedol pre TASR obhajca Martina R. Marhavý.
Z jeho pohľadu ako obhajcu je zrejmé, že vôbec nie je daný dôvod na väzobné stíhanie. "Nakoľko tie dôvody sa určitým spôsobom prelínajú s tými, o ktorých rozhodoval už ústavný súd (ÚS). Neviem, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a pochopil som to z náznakov, že podnet na väzbu dajú. Takže uvidíme, ako to vyhodnotí vyšetrovateľ a ako rozhodne súd,“ dodal Marhavý.
„U advokáta Alexandra F. je to rovnaké uznesenie ako u Martina R. Čo sa týka môjho klienta, tak ten je stíhaný za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Druhý skutok je ako návodca na zločin krivej výpovede a krivej prísahy,“ povedal pre TASR obhajca Alexandra F. Erdős. Je pre neho nepochopiteľné, z akých dôvodov bol zadržaný jeho klient, pretože to je skutok z roku 2007. "Ak hovoríme o tom, že po štrnástich rokoch niečo vyšetrujeme a aký je tu dôvod zadržania? Mohol by pokračovať v trestnej činnosti, prípadne by mohol ovplyvňovať svedkov? Keď svedkovia, ktorí majú byť svedkovia k tejto udalosti, boli vypočutí,“ povedal obhajca.
"Je dôležité povedať, že môj klient vykonával len svoju prácu advokáta. A už aj ÚS SR vo veci Martina R. povedal, že veľmi prísne musíme pozerať a posudzovať prípadné trestné stíhanie advokátov. Lebo v takom prípade môže dochádzať do zásahov princípov právneho štátu, ak sa takýmto spôsobom kriminalizujú advokáti za to, že poskytovali právne služby," zdôraznil Erdős.
Obvinenie sa má týkať incidentu v bratislavskom nočnom podniku Casey klub. Ten patril skupine takáčovcov. Martin R. bol donedávna väzobne stíhaný, keď bol v októbri 2019 zadržaný v rámci akcie Apač zameranej voči tejto zločineckej skupine. Na strane druhej Alexander F. však mal blízko k ich antagonistickej bratislavskej skupine piťovci. Zastupoval obžalovaných v rámci procesu s piťovcami a aj niektorých obžalovaných počas procesu v kauze vraždy študenta Daniela Tupého.
ÚS SR v máji nariadil Najvyššiemu súdu (NS) SR, aby Martina R. bezodkladne prepustili z väzby na slobodu. Zdôvodnil to porušením jeho základného práva na osobnú slobodu a práva na slobodu a bezpečnosť. NS SR mu mal zaplatiť aj trovy konania vo výške 687,70 eura.