Situácia sa podľa jeho slov ešte zhorší. Svetový potravinový program (WFP), Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a Detský fond OSN (UNICEF) vyzvali na naliehavé opatrenia na riešenie krízy, informuje spravodajský portál BBC.
Analýza, známa aj ako Integrovaná fázová klasifikácia (IPC), zistila, že v konfliktom zmietanom regióne Tigray a susedných oblastiach Amhara a Afar žilo od mája do júna 2021 vo „vážnej kríze“ 350-tisíc ľudí. „Táto vážna kríza je výsledkom kaskádových účinkov konfliktu vrátane presunov obyvateľstva, pohybových obmedzení, obmedzeného prístupu humanitárnej pomoci, straty úrody a prostriedkov obživy a nefunkčných alebo neexistujúcich trhov,“ uvádza sa v správe. V regióne Tigray je situácia s jedlom na úrovni katastrofy, ktorú správa definuje ako hlad a smrť postihujúce malé skupiny ľudí rozložené na veľkých plochách.
Na severe Etiópie k máju tohto roku čelilo vysokej úrovni akútnej potravinovej neistoty 5,5 milióna ľudí. Situácia sa do septembra pravdepodobne zhorší. Správa s výsledkami analýzy však oficiálne hladomor nevyhlásila.
Štúdiu nepodporila etiópska vláda, ktorá trvá na tom, že pri nastoľovaní poriadku naprieč Tigrayom rozširuje humanitárny prístup.
Etiópske federálne sily a Ľudový oslobodzovací front Tigray (TPLF) sa dostali do ozbrojených stretov vlani v novembri po tom, čo etiópsky premiér Abiy Ahmed, inak držiteľ Nobelovej ceny za mier, obvinil vládu Tigray z útoku na vojenskú základňu. Hoci Abiy ešte koncom toho mesiaca ohlásil koniec konfliktu, boje pokračujú. Tisícky ľudí v dôsledku bojov zomreli, desaťtisíce odišli hľadať útočisko v susednom Sudáne. Udalosti v Tigray vysídlili 1,7 milióna ľudí. Všetky strany konfliktu čelia obvineniam z početných porušení ľudských práv.