Poznali sa?
Valko, ktorého našli v novembri 2010 zastreleného, už pravosť Kočnerových slov nevyvráti ani nepotvrdí. Kočner chce tentoraz podržať nie seba samého, ale svojho kamaráta Agha. Ak aj jeho usvedčia zo spáchania trestného činu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov, mal by dostať trest od 12 do 20 rokov.
„Je evidentné, že hrozba trestného stíhania za krivú výpoveď pre svedka nič neznamená,“ vyjadrila sa na súde zástupkyňa Markízy Lucia Tandlich. Ďalší právny zástupca Tomáš Kamenec dodáva: „Nepovažujeme vyjadrenia svedka Kočnera za pravdivé a s ohľadom na procesné postavenia je otázkou, či sa nedopúšťa konania, ktoré je trestné napríklad aj s ohľadom na úpravu zákazu krivej výpovede.“
Problém spočíva v tom, že na súde Kočner tvrdil, že s Valkom sa spoznal práve pri riešení konfliktu s Markízou, a vyzval senát, aby si toto jeho tvrdenie overil v jeho výpovedi po Valkovej vražde. Podľa zápisnice z Kočnerovej výpovede roku 2011 pritom podľa zástupcov Markízy vyplýva naopak skôr to, že Kočner s Valkom nič spoločné nemal - Kočner vypovedal, že Valko ani jeho kancelária ho nezastupovali. Prokurátor Ján Šanta, ktorý kauzu dozoruje, má vo veci jasno.
„Nemôže ísť o krivú výpoveď, pretože Kočner bol pôvodne obžalovaný, obsahovo má stále právo brániť sa ako uzná za vhodné, hoci je formálne svedok. Jediné, čo nemôže je, že nemôže iného krivo obviniť,“ povedal. Advokát Kočnera Marek Para sa k veci nevyjadril.
Môžu mu zvýšiť trest?
Róbert Bános, advokát
- Vo všeobecnosti hrozí za krivú výpoveď páchateľovi podľa trestného zákona trest odňatia slobody v rozsahu 1 až 5 rokov. Vzhľadom na právoplatný trest odňatia slobody v kauze zmenky (19 rokov) je pravdepodobné, že súd by rozhodol o upustení od uloženia ďalšieho trestu. Takýto postup súd aplikuje v prípade, ak pokladá trest uložený skorším rozsudkom na ochranu spoločnosti a nápravu páchateľa za dostatočný.