Napriek poslabšiemu štartu a pôvodne desivým predpovediam to začína vyzerať, že nie až tak zle. Na Slovensku je už momentálne zaočkovaných prvou dávkou 34,14 % ľudí. Hoci medzi krajinami Európskej únie sme stále na chvoste, situácia sa zlepšuje a odborníci upozorňujú, že európskych očkovacích premiantov môžeme začať pomerne úspešne dobiehať. Kde ešte stále robíme chyby a ako ich môžeme napraviť?
Slovensko, podobne ako viaceré ďalšie krajiny bývalého východného bloku, má viaceré regionálne danosti, ktoré ho znevýhodňujú pred západnými členmi EÚ pri akciách typu masové očkovanie obyvateľstva. Ide okrem iného o vidiecky ráz väčšej časti územia, ale tiež slabú digitalizáciu spoločnosti. Aktuálnu situáciu s očkovaním vidí ministerstvo zdravotníctva pozitívne. „Tempo očkovania na Slovensku je dobré a robíme všetko pre to, aby sa u nás očkovalo bezpečne a čo najrýchlejšie. Očkovanie pokračuje plynule a aj práve komunikačnou kampaňou záujem zvyšujeme cieleným zameraním sa na regióny a najviac ohrozené skupiny, ako sú napríklad seniori,“ povedala nám hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová. Optimizmus však tlmí fakt, že sme na chvoste EÚ. Na čele je napríklad Malta, ktorá už zaočkovala viac ako 75 % populácie, nasleduje Maďarsko, ktoré má už 55 % zaočkovaných ľudí. Maďari však okrem spoločných vakcín schválených Európskou liekovou agentúrou stavili aj na čínske či ruské preparáty, okolo ktorých panuje viacero nejasností. Nemecko, Fínsko či Francúzsko sa šplhajú cez 45 %. Slovensko má prvou dávkou zaočkovaných niečo vyše 34 % všetkých ľudí. Z EÚ je na tom najhoršie Bulharsko, kde je o vakcíny minimálny záujem a zaočkovali len málo nad 12 % svojich obyvateľov.
Dobrou správou podľa Eliášovej je, že druhú dávku vakcíny už má na Slovensku vyše milióna ľudí. „Sú teda komplexne zaočkovaní a chránení pred prípadným ťažkým priebehom ochorenia. Takýchto ľudí je podľa aktuálnych štatistík presne 1 082 773. Prvú dávku očkovacej látky zároveň dostalo 1 860 441 osôb,“ informovala hovorkyňa. S týmto názorom sa stotožňujú aj odborníci. Ani podľa hlavnej epidemiologičky Henriety Hudečkovej Slovensko nijako výrazne nezaostáva. „Keď sa na tie čísla pozrieme z hľadiska mesiaca alebo dvoch týždňov, vždy sa dotiahneme,“ upozorňuje.