Dobehneme to, problém je inde
Ivan Bošňák, analytik z iniciatívy Dáta bez pátosu
- Myslím si, že Európu dobehneme. Nebude to tak, že budeme štvrť roka zaostávať. Na druhej strane budú pretrvávať regionálne rozdiely. Bratislava
bude zaočkovaná na 85 % a Čadca na 34 %. Treba rátať s tým, že pozitívni budú v nezaočkovaných oblastiach. Bratislava má za posledné dva týždne 86 prípadov, Čadca má trikrát toľko a je päťkrát menšia. Začína sa prejavovať, že je menej zaočkovaná. Celkovo však platí, že nezaostávame, aspoň nie výrazne.
Očkovať by mohli aj obvodní lekári
Henrieta Hudečková, hlavná epidemiologička
- Myslím si, že nezaostávame. Keď sa na tie čísla pozrieme z hľadiska mesiaca alebo dvoch týždňov, vždy sa dotiahneme. Podľa mňa to ovplyvňuje jednak dodávka vakcín a aj možnosť očkovať sa. Na východe sú predsa len menej zaťažené očkovacie centrá, ako napríklad v Bratislave. Takže problém môže byť aj v nerovnomernej možnosti aplikácie vakcín. Teoreticky by pomohlo, keby očkovali aj obvodní lekári. Na východe totiž nie sú ľahko dostupné očkovacie strediská v porovnaní so stredným či západným Slovenskom. Preto by mali veľký význam aj mobilné očkovacie tímy. V niektorých okresoch už fungujú a inde sa to plánuje. Prídu do obce, z ktorej je to ďaleko do miesta, kde je veľké očkovacie centrum, a tam zaočkujú ľudí. To by bolo pre východné Slovensko najschodnejšie riešenie. Na dosiahnutie kolektívnej imunity budeme potrebovať zaočkovať viac než 80 % ľudí vzhľadom na indický variant. Poukazujú na to anglické aj indické odborné práce, ktoré som čítala. Kedy to dosiahneme, bude závisieť od toho, aký bude záujem a možnosti. Myslím, že dostupnosť sa bude zlepšovať, lebo starší človek, ak má cestovať 100 kilometrov za očkovaním a nemá auto, to je dosť komplikované. Všetko bude závisieť aj od motivácie ľudí.
Kto je svetovým lídrom
- Medzi najviac zaočkované krajiny patria v celosvetovom meradle Kanada, Izrael, Británia, USA či Kanada.
- „Je to v kapacite očkovania. V Amerike vás zaočkujú aj v lekárni,“ hovorí analytik Ivan Bošňák.
- Medzi premiantov patrí aj Čile, ktoré zaočkovalo prvou dávkou už vyše 60 % obyvateľov. Napriek tomu tam čísla nakazených v posledných dňoch rapídne stúpajú. Krajina preto od soboty zaviedla karanténu v regióne hlavného mesta Santiago a v ďalších siedmich oblastiach.
- Treba však povedať, že krajina očkuje nielen vakcínami BioNTech/Pfizer a AstraZeneca, ale aj Sinovac Biotech a CanSino.