Za pomalým zavádzaním digitálnych inovácií však stojí aj nedostatok kvalifikovaných ľudí. Upozornili na to počas štvrtkovej (10. 6.) konferencie ITAPA 2021 odborníci na zdravotníctvo a informačné technológie.
"Dopyt po e-receptoch na lieky a po telemedicíne sa počas pandémie strojnásobil a týchto benefitov sa pacient nebude chcieť vzdať, keď vie, že sa dá dostať k lieku na predpis aj bez toho, aby išiel k lekárovi osobne. Tlak na inovácie v zdravotníctve rastie a bude rásť," poukázal Marian Faktor, riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi a člen predstavenstva Dôvera zdravotná poisťovňa. Bude sa tak v zdravotníctve podľa jeho slov potrebné zamerať na technológie aj dôvody dlhodobého nedostatku zdravotníckych pracovníkov. "Pre ilustráciu, denne cez nás prejde okolo 400 000 e-receptov," opísal Pavol Capek, generálny riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
"Je úplne bežné, že technológie nahrádzajú lekárov, vidno to napríklad aj v afrických krajinách. Pacienti nemajú len nároky, majú aj právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť," spresnil Štefan Korec, špecialista na umelú inteligenciu v onkológii.
Za pomalým trendom nástupu digitálnych inovácií do slovenského zdravotníctva stojí aj nedostatok ľudí s vhodným vzdelaním. "Buď sa neozývajú, a keď aj spolupracujeme s vysokými školami, tak takýchto ľudí je veľmi málo. Fakulty by mali byť v tomto dravejšie," skonštatoval Martin Kavec, aplikačný špecialista z tímu spoločnosti Siemens Healthineers.