Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (51) otvorene hovorí o troch scenároch, čo urobiť s nevyužitými očkovacími látkami. Exminister Marek Krajčí (47) sa zbavuje viny a hovorí, že sa malo očkovanie spustiť už dávno a zachránilo by sa množstvo životov.
Polovica dávok ruskej vakcíny by mala expirovať už v júli. Stále však nie je úplne jasné, čo urobíme s nevyužitými. Záujem o Sputnik je totiž nízky. Nepomohlo ani to, že vakcínu sprístupnili aj ľuďom nad 60 rokov. Lengvarský preto pripúšťa, že v hre sú tri možnosti. Do úvahy prichádza ich predaj, darovanie alebo zničenie ako biologický materiál.
Nový Čas oslovil ministra s otázkou, ktorý scenár je najpravdepodobnejší. „Vakcínou Sputnik V sa očkuje len niekoľko dní, preto je predčasné v tejto chvíli sa vyjadrovať k tomu, čo bude s prípadným jej prebytkom," povedala nám hovorkyňa Zuzana Eliášová.
Krajčí ľutuje, že sa neočkuje už od marca
Lengvarského predchodca Marek Krajčí trvá na tom, že sme mali Sputnikom očkovať už skôr. „Očkovať sa malo začať už v marci. Mohli sme zachrániť množstvo ľudských životov, keby sa začalo naozaj tak, ako sa pôvodne plánovalo. (..) Stratili sme, žiaľ, tri mesiace času. A nielenže sme stratili tri mesiace času, ale prebiehala tu navyše tri mesiace relatívne intenzívna, povedal by som negatívna kampaň proti tejto vakcíne,“ povedal Krajčí v relácii TA3.
Exminister zároveň hádzal špinu na svojich nástupcov Eduarda Hegera a Lengvarského. Súčasný premiér bol totiž zastupujúcim ministrom po jeho odchode a podľa Krajčího mohol vakcináciu Sputnikom rozbehnúť práve on. „Všetko sme robili tak, ako sme mali. Len, žiaľ, potom to obrovské ,politikum‘ a tlak médií okolo toho, naozaj nerozumiem, prečo sa nezačalo očkovať, zbytočne sa čakalo,“ povedal Krajčí. Lengvarský oponuje slovami, že pri akomkoľvek rozhodovaní pristupuje v prvom rade so zreteľom ochrany zdravia a životov ľudí.
„Rovnako tak je preňho dôležitá bezpečnosť pacienta. Očkovanie danou vakcínou sa odštartovalo pred pár dňami v čase, po tom ako prešla kontrolou oficiálnymi autoritami s obdržaním potrebných dokumentov. Táto téma bola pre ministra zdravotníctva zdedenou, preto vzhľadom na spomínanú bezpečnosť pacienta sa očkovanie spustilo po spomínaných úkonoch," povedala Eliášová.