Nie všetky z nich sú problémové, nenastala u nich zmena správania a návykov. Pre TASR to uviedol Jaroslav Slašťan zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Medvede hlásia obyvatelia obce Krahule v okrese Žiar nad Hronom či v Jasenskej doline v okrese Martin. Atraktívnym tam je pre ne komunálny odpad v blízkosti chatových osád a penziónov, konštatuje Slašťan. V obciach Kunešov v okrese Žiar nad Hronom a Očová v okrese Zvolen evidujú ochranári medvede na poľnohospodárskych družstvách. Ďalšie hlásené výskyty zaznamenala ŠOP napríklad z obce Sučany, Šútovo (obe okres Martin), Krivany (okres Sabinov) či Pribylina (okres Liptovský Mikuláš).
Prvým krokom zásahového tímu v prípade nahláseného medveďa je jeho monitoring. Ten predstavuje zber dát od miestnych obyvateľov. Tím sumarizuje informácie a hlásenia o spozorovaní medveďa a stretov s ním, približuje Slašťan. Získané údaje podľa neho predstavujú obraz o časopriestorovej aktivite jedinca.
Zásahový tím následne vykoná výjazd na danú lokalitu, aby preveril situáciu, skompletizoval a spresnil informácie. "Popritom je dôležité zistiť príčinu výskytu daného jedinca, ktorou môžu byť napríklad nezabezpečené odpadové nádoby, vnadenie poľovníkmi v blízkosti intravilánu, pestovanie niektorých poľnohospodárskych plodín v obci alebo jej blízkosti," vysvetľuje Slašťan.
V rámci monitoringu problémových medveďov ďalej nasledujú hliadky ochranárov. Ich úlohou je plašenie medveďa v jeho neprirodzenom prostredí a zabránenie škodám, ktoré by mohol spôsobiť, hovorí Slašťan. Dodal, že priamo na mieste vyhodnocujú situáciu, určia ďalší postup a vhodné riešene pre vzniknutú situáciu.
"Každá situácia sa vyhodnocuje individuálne. Niektoré jedince po použití našich metód upustia od návštev ľudských obydlí, ich prevýchova je výsledkom použitia rôznych metód plašenia," podotkol Slašťan.