Informácie o praní špinavých peňazí či ukrývaní stámiliónov pred zdanením prinútili Františka konať. Hlava katolíckej cirkvi zostavila komisiu, ktorá si má posvietiť na inštitúciu, ktorej majetok dosahuje 5,4 mld. €.
Inštitút pre náboženské diela, ako sa oficiálne Vatikánska banka nazýva, je už roky v tieni rôznych podozrení. Patrí medzi najutajenejšie inštitúcie na svete, no informácie o praní špinavých peňazí sa na verejnosť aj tak dostali. Navyše je považovaná za symbol netransparentnosti! Pred pár dňami však pápež František zostavil komisiu, ktorá má praktiky v inštitúcii preveriť!
Správa o vymenovaní komisie sa objavila krátko po tom, ako vyšetrovatelia v juhotalianskom meste Salerno začali pre podozrenie z prania špinavých peňazí vyšetrovať Mons. Nunzia Scarana. Ten zastával kľúčový post v jednej z finančných inštitúcií Vatikánu - v Správe dedičstva Apoštolskej stolice. Vatikánsky hovorca Federico Lombardi túto správu potvrdil a spresnil, že Scarano bol dočasne zbavený funkcie.
Komisia má päť členov: štyroch prelátov, vrátane jedného Američana, a profesorky práva z Harvardovej univerzity Mary Ann Glendonovej. Tá bola v minulosti veľvyslankyňou USA pri Svätej stolici. Všetky účty a aktivity banky začal preverovať už aj prezident banky Ernst von Freyberg. Toho do funkcie dosadil ešte pápež Benedikt XVI. a bolo to jedno z posledných veľkých rozhodnutí pred februárovým odchodom z úradu.
Účet v banke mal aj SokolJán Sokol v liste, ktorý získala televízia TA 3, opisoval svoje operácie s Vatikánskou bankou. „Krátko pred ukončením úradu som z týchto svojich peňazí uložených vo Vatikánskej banke dal ako dar Trnavskej arcidiecéze 339 563 dolárov,“ tvrdí v dokumentoch Sokol.
Pravá ruka pápeža kardinál Tarcisio Bertone v inom liste tvrdil, že peniaze pochádzali z predaja pozemkov. Boli všetky prevody medzi Trnavou a Vatikánomv súlade so svetskými a Božími zákonmi? „Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa Arcibiskupský úrad k tejto téme vyjadrovať nebude,“ reagoval hovorca trnavskej arcidiécezy.