Pre TASR to uviedol profesor z Kolumbijskej univerzity Robert Y. Shapiro v súvislosti so stretnutím, ktoré sa uskutoční 16. júna v Ženeve. Podľa odborníka môže schôdzka priniesť isté pozitívne výsledky v prípade, ak sa Bidenovi podarí zmierniť nepriateľské vzťahy s Ruskom a zlepšiť spoluprácu v oblastiach spoločných záujmov. "Ide najmä o jadrové zbrane," povedal analytik.
Americký prezident sa počas svojej návštevy v Európe už zúčastnil na summitoch G7 a NATO a absolvoval stretnutia s viacerými predstaviteľmi európskych krajín i zástupcami EÚ. "Biden túto cestu uskutočňuje s cieľom obnoviť reputáciu a vedúcu pozíciu USA vo svete," povedal Shapiro. Zároveň dodal, že americký prezident má záujem "odčiniť škodu, ktorú v Európe spôsobila administratíva (predchádzajúceho prezidenta Donalda) Trumpa."
Za hlavné oblasti Shapiro označil pandémiu, hospodárstvo a ekonomické vzťahy a multilaterálnu podporu. Odborník takisto pripomenul, že najväčším rivalom USA je v súčasnosti Čína, predovšetkým v oblasti hospodárstva a vplyvu v ďalších krajinách.
Na rivalitu s Čínou v pondelok upozornil i generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Posilňovanie čínskej armády, jej rastúci vplyv a nátlakové správanie podľa jeho slov predstavuje výzvy pre bezpečnosť Aliancie. "Musíme im čeliť spoločne ako Aliancia," zdôraznil.
Pred stretnutím prezidentov sa Biden zúčastní ešte summitu EÚ-USA, ktorý sa uskutoční v utorok v Bruseli. Európsku úniu bude zastupovať predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Očakáva sa, že lídri sa budú zaoberať širokou škálou otázok spoločného záujmu vrátane pandémie COVID-19, klimatických zmien, obchodu a investícií, technológií, zahraničných vecí a spoločných hodnôt.
Na záver summitu by mali vedúci predstavitelia prijať spoločné vyhlásenie. V utorok sa prezident USA stretne aj so šéfom belgickej federálnej vlády Alexandrom De Croo a prijme ho kráľ Filip.