TASR o tom informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová. V novodobej histórii Slovenska ide o prvý smrteľný stret medveďa s človekom.
Starosta Liptovskej Lúžnej Albín Husarčík priblížil, že k udalosti došlo, keď bol nebohý muž v doline na prechádzke. Zdôraznil, že ide o lokalitu v extraviláne, kam ľudia zvyknú chodievať. V centre dediny podľa neho problém s výskytom medveďov nikdy nemali, chodievajú však na salaš. "V prírode sa veľa ľudí stretáva s medveďom, vidia ho, ale prípad napadnutia človeka tu v našej obci ešte nebol," podotkol.
Podľa Kremeňovej prijali policajti oznámenie o nezvestnosti 57-ročného muža z okresu Ružomberok v pondelok (14. 6.) ráno. Vypátrali ho v katastri obce Liptovská Lúžna v okrese Ružomberok bez známok života. Ako dodala vedúca odboru komunikácie Lesov SR Marína Debnárová, prizvaný súdny lekár konštatoval, že k smrti nedošlo prirodzeným spôsobom. Muž mal podľa Debnárovej na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením, v mieste nálezu sa našli čerstvé stopy medveďa. Zároveň dodala, že ak to pitva preukáže, pôjde o prvý známy stret medveďa s človekom, ktorý sa skončil smrťou človeka.
Správu o útoku prijalo Ministerstvo životného prostredia SR s poľutovaním. „Útok medveďa na človeka je ojedinelý. Takýchto kolízií bolo v roku 2020 iba päť. Ich príčinou zväčša býva neočakávané priblíženie sa k zvieraťu, ktoré zostane prekvapené, začne krátku defenzívu a následne utečie, pričom je to tak najmä v prípade vystresovaných samíc s mláďatami," uvádza vo svojom stanovisku ministerstvo.
Okolnosti aktuálneho prípadu budú predmetom vyšetrovania. „Experti Štátnej ochrany prírody odoberú vzorky DNA z trusu zvieraťa, aby zistili druh a pohlavie, pričom výsledkom by mohlo byť aj konkrétne identifikovanie jedinca," dodalo ministerstvo. To v súčasnosti rozhoduje o posilnení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorý dokáže reálne riešiť ochranu bezpečia a zdravia obyvateľov, ale aj životného prostredia.