Strana to uviedla v reakcii na rozhodnutie NS SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorú zaslala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. NS SR zrušil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku a vrátil prípad späť na ŠTS. „Budeme pozorne sledovať vývoj tohto prípadu až do jeho úplného záveru. Je nevyhnutné, aby v tejto spoločensky mimoriadne citlivej kauze neostali po definitívnom verdikte súdu žiadne pochybnosti,“ uviedol Hlas-SD v stanovisku.
Najvyšší súd SR urobil veľmi dôležitý krok pre obnovenie dôvery v justíciu. Myslí si to prezidentka SR Zuzana Čaputová. "Trápenie rodičov a blízkych Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa po dnešnom rozhodnutí Najvyššieho súdu nekončí, ale sú zase o krok bližšie k spravodlivosti. Predchádzajúci oslobodzujúci rozsudok pre Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú bol dnes zrušený a prípad sa vracia na Špecializovaný trestný súd," poznamenala hlava štátu.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nechcela komentovať utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ministerka podčiarkla, že finálny rozsudok bude musieť byť odôvodnený tak, aby mu aj verejnosť rozumela a uverila mu. "Je dôležité, aby na konci dňa sme všetci uverili, aj odborná a celá verejnosť, že je to rozhodnutie spravodlivé a že rozumieme, prečo tak súd rozhodol. To je podľa mňa kľúčové," povedala ministerka. Pôvodný rozsudok ŠTS hodnotiť nechcela. Poukázala na to, že ako ministerka spravodlivosti bude mať aj po finálnom rozhodnutí súdu ešte možnosť zvážiť mimoriadny opravný prostriedok, ktorým je dovolanie. "Určite sa musím vyhnúť a zdržať akýchkoľvek komentárov," dodala.
Hnutie OĽANO verí, že rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR znamená zásadný krok k spravodlivej trestnoprávnej koncovke prípadu. Podľa hnutia to prináša nádej, že pravdepodobní objednávatelia vraždy neuniknú pred spravodlivosťou. "Toto rozhodnutie je o to dôležitejšie, že v súčasnosti sledujeme snahu zvrátiť nastolenie spravodlivosti cez spochybňovanie práce polície, prokuratúry či súdnictva a dnešok tak pomôže k navráteniu dôvery občanov v spravodlivosť a právny štát," uviedol v stanovisku hnutia predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO). "Aj v tento dôležitý deň sme myšlienkami pri pozostalých Jána a Martiny a dúfame v skoré potrestanie všetkých vinníkov tejto veľkej tragédie," dodal šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš.
Rozhodnutia súdov by sme nemali napádať, ale rešpektovať ich nezávislosť. Treba si počkať na rozhodovanie prvostupňového súdu. V reakcii na rozhodnutie Najvyššieho súdu to pripomenul predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Kollár dodal, že politikom neprináleží rozhodnutia komentovať, treba ich len rešpektovať. Myslí si, že proces sa natiahne ešte na ďalší rok a bude to spoločnosť traumatizovať. "Myslím si, že aj rodina pozostalých by už bola rada, keby to mala definitívne za sebou a vedel by sa absolútny verdikt," reagoval Kollár v parlamente pred novinármi.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) rešpektuje utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu. Mikulec verí, že kontrolné mechanizmy v systéme spravodlivosti fungujú. "Vždy rešpektujem rozhodnutia súdov. Myslím si, že je to veľmi dôležité a hlavne v tejto dobe, keď sa mnohí snažia nejakým spôsobom poukázať na to, že tu máme vojnu v bezpečnostných zložkách alebo že systém nefunguje," skonštatoval Mikulec. Trvá na tom, že kontrolný mechanizmus v týchto zložkách funguje a dokazuje to podľa neho aj rozsudok NS SR.
K rozhodnutiu súdu sa vyjadril aj bývalý podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí). V statuse na sociálnej sieti uviedol, že Špecializovaný trestný súd teraz bude musieť svoje rozhodnutie lepšie a zrozumiteľnejšie zdôvodniť, napraviť nedostatky, ktoré mu najvyšší súd vytkol, a odstrániť pochybnosti, ktoré rozhodnutie súdu vyvolalo.
Na zrušenie rozsudku reagovala aj mimoparlamentná strana Spolu ktorá rozhodnutie NS SR privítala. „Pre rodiny nevinných obetí, ale aj pre celú krajinu a našu spoločnú dôveru v justíciu a právny štáty je nesmierne dôležité, aby v tejto kauze bola vyvodená spravodlivosť nielen voči vykonávateľom, ale hlavne objednávateľom vraždy,“ povedal predseda Spolu Juraj Hipš. Expert na právo a spravodlivosť strany Spolu Pavel Nechala uviedol, že súdny spor v tejto kauze je prelomovým aj pre súdnictvo na Slovensku. Za dobrú správu považuje, že odvolací súd identifikoval pochybenia ŠTS a urobil nápravu.