Hoci bol okamžite po tragickom útoku odborný zamestnanec Štátnej ochrany prírody SR a člen Zásahového tímu pre medveďa hnedého pripravený preskúmať miesto činu, nebol tam prizvaný. Vzorky DNA z trusu na mieste činu sa údajne znehodnotili. Ako chcú teraz identifikovať medveďa - zabijaka?
Pondelková tragédia je prvým smrteľným stretom s medveďom v novodobej histórii Slovenska. Vypátrať však, ako prebiehal útok nad Liptovskou Lúžnou, čo vyprovokovalo takúto reakciu šelmy a o akého konkrétneho medveďa ide, bude veľmi ťažké, ak nie nemožné. Už 1,5 roka v rámci Štátnej ochrany prírody SR pracuje Zásahový tím pre medveďa hnedého v novom zložení a situáciu spolužitia človek - medveď na spoločnom území monitoruje.
Od spomínaného dátumu však zásahový tím neevidoval problémy spôsobené medveďom v obci Liptovská Lúžna a jej okolí. „Pred samotným útokom sa polovica obetí venuje voľnočasovým aktivitám, ako sú poľovačka, turistika, beh či zber lesných plodov. Najčastejšie útočila medvedica, ktorá mala pri sebe mláďatá. Druhú priečku obsadili prekvapivé stretnutia, pri ktorých sa medveď vyľakal, a na treťom mieste sa umiestnili útoky vyprovokované prítomnosťou psa,“ uviedol Jaroslav Slašťan, vedúci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.
Zásahový tím rieši problematické jedince, ktoré majú pozmenené správanie a vyskytujú sa v intravilánoch, kde spôsobujú ohrozenie obyvateľstva. Takéto prípady riešia najskôr aktívnym plašením a v prípade neúspechu môžu pristúpiť aj k vylúčeniu jedinca z populácie usmrtením: „Až v polovici prípadov, pri ktorých došlo ku kontaktnému útoku, bola potrebná rehabilitácia a útok priniesol pre napadnutú osobu trvalé následky. A to invaliditu, atrofiu svalstva, znetvorenie tváre, jazvy a psychické problémy.“