Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
17.06.2021 12:05 | Správy | Zahraničné správy

Spravodajský portál v tom má jasno: O čom vypovedá summit Putin-Biden?

Stredajší summit šéfa Kremľa Vladimira Putina a amerického prezidenta Joea Bidena v Ženeve, pripomínajúci diplomaciu z čias studenej vojny, dáva spojencom USA nádej na lepšie vzťahy s Ruskom, píše vo svojej štvrtkovej analýze spravodajský portál Politico.

Podľa neho sa zvyšok Západu teraz spolieha na amerického prezidenta, že obnoví vzťahy s Moskvou. Ak totiž Washington bude môcť konečne opäť začať spolupracovať s Moskvou, snáď to bude môcť aj zvyšok Západu – najmä krajiny EÚ.

Summit prezidentov v ženevskej vile La Grande priniesol niekoľko konkrétnych výsledkov, pričom ten hlavný mal charakteristickú atmosféru z roku 1985: spoločné vyhlásenie o strategickej stabilite, v ktorom bývalí a súčasní rivali opätovne potvrdili zásadu niekdajších lídrov USA a Sovietskeho zväzu Ronalda Reagana a Michaila Gorbačova, "že v jadrovej vojne nie je možné zvíťaziť a nikdy sa nesmie viesť", píše Politico.

Ale vzťahy medzi Ruskom a USA boli podľa portálu natoľko hrozné, najmä za posledné desaťročie, že "posunutie hodinových ručičiek do nádejnejšej polohy spred 36 rokov bolo v skutočnosti oslavované ako úspech".

Podľa Politico bude predovšetkým pre spojencov v EÚ – ktorí sa spoliehajú na Bidena, že im pomôže uniknúť z toho, čo predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová nazvala "negatívnou špirálou" vo vzťahoch s Ruskom – teraz potrebné mať dosť dôvery v to, že líder USA môže nadviazať partnerstvo s mužom, ktorý "zmiatol a niekedy rozhorčil štyroch predchádzajúcich amerických prezidentov".

pokračovanie
Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: TASR

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk


Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
Vyskúšajte sa, ako poznáte ikonické kúsky týchto hviezd!
Foto
KVÍZ pre skutočných fanúšikov: Poznáte hviezdy a ich ikonické módne kúsky? Otestujte sa!
Vyčíňanie počasia v Nemecku.
Počasie sa zbláznilo! Bude MRZNÚT, chlad prinesie SNEŽENIE: Platia viaceré výstrahy
Michael Schumacher sa stal dedko.
Foto
Ticho okolo Schumachera prerušila prekvapivá správa: Obrovská radosť v rodine!
Na svojom konte má už dve nevydarené manželstvá.
Foto
Ben Affleck po rozvode nezaháľa: Flirtovanie rovno na pľaci! Kto je sympatická brunetka po jeho boku?
Farmárov v Šuňave krava obdarovala trojčatami.
FotoVáš Tip
Na farme v Šuňave sa stalo niečo úžasné: Chovatelia hovoria o zázraku! Nebudete veriť vlastným očiam
Lubomír Zaorálek
Český exminister Zaorálek: Putin sa už raz kvôli Ukrajine zrútil, no to, čo nasledovalo, ho postavilo na nohy
Peter Sagan bude tancovať aj v šiestom kole Let's Dance.
Foto
Sagan si spravil cop, nahodil ŠUŠTIAKY a ROZTOČIL TO: Peťo, takto si cvičil aj na preteky?!
Natália Glosíková verí, že herec Juraj Kemka má na to, aby Let’s Dance vyhra.
Foto
Kemkova tanečná partnerka priznáva: Nie sme favoritmi súťaže, ALE...
Ako si známe tváre užívajú jar?
Foto
Známe tváre sa radujú z jari: Nikodým prehovoril o zásadnej ZMENE! A kto myslí na životné prostredie?
Za zvláštnymi prejavmi sa skrývalo vážne ochorenie.
Mysleli si, že otec pije veľa alkoholu: Pravda bola horšia, než si dokázali predstaviť!
Tabaková nechce, aby rezort viedol Huliak.
Foto
EXKLUZÍVNE Romana Tabaková prvýkrát prehovorila o vyhadzove od Huliaka: Rudo, toto radšej ani nečítaj!
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Rozhorčený Zelenskyj o USA: Taký silný národ a taká slabá reakcia...