Slniečko je síce príjemné a dodáva nám vitamín D, ale keď ho je veľa, dokáže veľmi ublížiť. Pretrvávajúce horúčavy môžu spôsobiť nemalé problémy. Ako prežiť teplá bez toho, aby vás alebo vašich príbuzných musela odviezť sanitka? Vyvarujte sa najčastejších letných úrazov a nehôd! Hypertermia alebo prehriatie tela je stav zvýšenej teploty tela z nahromadeného tepla.
„Prevenciou počas letných horúčav je nosenie ľahkého, svetlého, vzdušného odevu, pokrývky hlavy, kvalitných slnečných okuliarov a používanie krémov proti UV žiareniu s vysokým ochranným faktorom,“ radí Tímea Molek Dánielová, všeobecná lekárka Nemocnice AGEL Košice-Šaca. Počas letných horúčav je okrem vhodného oblečenia veľmi dôležité dodržiavať pitný režim. Piť treba pravidelne, v menších dávkach, nie ľadové, skôr vlažné nápoje.
Sedem rizík horúčav
- 1. Pitný režim - Dospelý človek by mal počas dňa vypiť najmenej tri litre vody. Deti by mali piť pred každou fyzickou aktivitou aj po nej. Ak vám nechutí čistá voda z vodovodu, môžete do nej pridať čerstvé ovocie. To dodá nielen chuť, ale aj vitamíny. Hoci väčšina ľudí neodolá ľadu, počas horúčav nepomáha, práve naopak. Vhodnejšie sú vlažné nápoje.
- 2. Úpal - Úpal je poškodenie spôsobené nahromadením tepla v tele, keď telesná teplota môže prekročiť 40 °C. Proti úpalom je potrebné sa brániť dostatočným príjmom tekutín a činnosťami, ktoré nás veľmi nenamáhajú.
- 3. Symptómy - spálenia sa objavia už po niekoľkých hodinách, celkový účinok sa však prejaví naplno až po 24 hodinách. Najzákladnejšou ochranou je nezabúdať na kvalitný opaľovací prípravok s dostatočným ochranným faktorom.
- 4. Kolaps z tepla - Nedá sa predvídať, prichádza náhle. Prehriatie organizmu sa prejavuje bledou pokožkou, slabosťou, zvýšením teploty, ospalosťou, bolesťou hlavy, závratmi, nevoľnosťou a zvracaním. V kolapsovom stave človek stratí kontrolu nad svojím telom a odpadnutie je často spojené s poruchou vedomia a kŕčmi tela.
- 5. Dieťa v aute - Ak je vonku okolo 30 stupňov, v zaparkovanom aute stúpne teplota za pol hodiny na zhruba 70 stupňov! Ak sa vám stane, že zbadáte v nejakom aute dieťa, na akýkoľvek záchranný pokus máte len pár minút. Môžete sa pokúsiť spustiť na aute alarm, aby ste privolali majiteľa, ale ak sa vám to nepodarí, alebo aj tak nikto nepríde do minúty, zavolajte policajtov.
- 6. Alkohol - Hoci skalní fanúšikovia zlatého moku súhlasiť asi nebudú, alkohol v lete nie je najlepší nápad. Čím je teplejšie, tým rýchlejšie sa odparuje voda, a tým výraznejšie alkohol účinkuje. Vhodnejšie je staviť na čistú vodu a ak si dovolenku bez piva neviete predstaviť, skúste aspoň počkať do západu slnka.
- 7. Úrazy pri vode - Rozhorúčených ľudí často zláka skočiť do vody. To nemusí dopadnúť dobre, teplotný šok môže človeku vyvolať napríklad kŕče. Rozhodne by ste nemali skákať do neznámej, obzvlášť prírodnej vody, kde netušíte, aké je dno a či niekde nie je ukrytá skala, na ktorú by ste mohli naraziť. No a už v žiadnom prípade nekombinujte skákanie do vody s alkoholom. Už samotná voda môže byť dosť nebezpečná.