Vyjadrenia regulačného úradu EÚ prišli v období, keď viacero krajín obmedzilo používanie takzvaných vektorových, čiže adenovírusových vakcín, napríklad tých od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson (J&J). Rozhodli sa tak pre to, že tieto očkovacie látky sú spájané so zriedkavými krvnými zrazeninami, pričom namiesto nich ľuďom teraz podávajú vakcíny založené na technológii mRNA od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna.
"Stále máme pandémiu a je veľmi dôležité, aby sme v tomto boji proti nej používali všetky možnosti, ktoré máme k dispozícii," povedal na tlačovej konferencii šéf EMA pre stratégiu očkovania Marco Cavaleri. Dodal, že je už "na členských štátoch, ako ich (vakcíny) použijú, aby to bolo v tom najlepšom záujme verejného zdravia".
EMA začiatkom týždňa poprela, že Cavaleri cez víkend v rozhovore pre taliansky denník La Stampa vyhlásil, že krajiny EÚ by mali vakcínu od Astrazenecy prestať podávať aj ľuďom nad 60 rokov, pre ktorých je v súčasnosti táto vakcína v mnohých štátov vyčlenená. Samotný Cavaleri toto tvrdenie označil za dezinterpretáciu. Vo štvrtok následne povedal, že išlo o "dosť nešťastnú" príhodu a z mnohých hľadísk "v podstate o nedorozumenie".
Odborník EMA dodal, že je "veľmi ťažké povedať", ktorý typ technológie pri výrobe vakcín sa v budúcnosti ukáže ako prevládajúci či hlavný, a že všetky existujúce vakcíny "už zachránili tisíce, milióny životov". "Sme len radi, že máme toľko možností," doplnil Cavaleri.
EMA medzitým tiež oznámila, že v EÚ je momentálne preventívne zadržiavaných 17 miliónov dávok vakcín od J&J. Únia takýmto krokom reagovala na situáciu v USA, kde bol vysoký počet dávok tejto vakcíny, vyrobenej v rovnakom čase, ako tie, čo sa dostali do EÚ, kontaminovaný materiálom inej očkovacej látky.