Potvrdili to zástupcovia Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) na piatkovom online brífingu, na ktorom zhodnotili jar 2021 z klimatologického hľadiska.
„Základ studenej jari prakticky v celej Európe dali neštandardné cirkulačné podmienky, ktoré sa sformovali ešte počas zimy,“ vysvetlil klimatológ SHMÚ Jozef Pecho. Priblížil, že nad Atlantickým oceánom sa vytvorilo pásmo vysokého tlaku vzduchu, ktoré blokovalo prúdenie nad kontinentálne územie Európy, naopak, vytváralo priestor pre vpády arktického vzduchu do západnej a strednej Európy. „Na Slovensku sme tieto výrazné ochladenia mohli pocítiť napríklad z 5. na 6. apríla, z 12. na 13. apríla alebo 5. mája,“ konkretizoval.
Klimatológ Pavol Faško upozornil, že veľkou zvláštnosťou tohtoročnej jari bolo napríklad dlhé trvanie neprerušenej snehovej pokrývky vo vysokohorských polohách. „Na Lomnickom štíte je snehová pokrývka od 12. októbra doteraz, takto dlho neprerušene sa tam sneh v posledných 70 rokoch držal ani nie desaťkrát,“ povedal Faško. Neštandardným javom bolo aj opakovanie sa dní s výskytom mrazu, najmä v apríli, ktorý bol relatívne najchladnejším mesiacom jari. „Napríklad v Piešťanoch sa vyskytol v apríli desaťkrát, dlhodobo v apríli je v tomto meste päť dní, keď sa vyskytne mráz,“ konkretizoval klimatológ SHMÚ.