Polícia v štáte Oromia oznámila, že počas operácie, ktorá sa začala pred štyrmi dňami, prišli o život desiatky podporovateľov regionálnej oslobodzovacej armády (OLA). Túto informáciu sa však podľa DPA nepodarilo overiť z nezávislých zdrojov.
Armádu OLA, ktorá podľa svojich slov bojuje za práva etnickej skupiny Oromov, obviňujú zo smrtiacich útokov na vládne ciele a na príslušníkov ďalších etnických skupín.
Niektoré opozičné strany v regióne Oromia sa rozhodli pondelkové voľby bojkotovať. Ako dôvod uviedli uväznenie viacerých svojich kandidátov a vandalské útoky na hlavné štáby politických strán. Z regiónu Oromia pochádza aj úradujúci etiópsky premiér Abiy Ahmed.
Vlani v novembri vypukol v etiópskom zväzovom štáte Tigraj ozbrojený konflikt medzi etiópskou armádou a miestnymi separatistami, pripomína DPA.
Premiér Abiy Ahmed oznámil začiatok vojenskej operácie proti jednotkám Tigrajského ľudovo-oslobodzovacieho frontu (TPLF) 4. novembra 2020. Do konfliktu sa zapojili aj jednotky zo susednej Eritrei.
Premiér 28. novembra deklaroval víťazstvo vládnych jednotiek nad vzbúrencami. TPLF však vyhlásil, že je odhodlaný pokračovať v boji. Násilie spôsobilo, že z tejto oblasti ušli státisíce ľudí, píše DPA.
Agentúry OSN a humanitárne organizácie odhadujú, že v regióne Tigraj hladuje približne 350 000 ľudí a ďalšie milióny naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc.