Máme sa báť, že očkovanie nebude pri novom variante stačiť? Účinnosti vakcín sa povenoval aj známy lekár a infektológ Peter Sabaka. Na sociálnej sieti prezentuje dôkazy od Public Health England a Public Health Scotland, ktoré sú publikované v prestížnom vedeckom časopise Lancet:
Ochrana pred symptomatickou nákazou po druhej dávke
Pfizer 88 %, Astra 70 %
Ochrana pred akoukoľvek (aj bezpríznakovou) infekciou
Pfizer 80 %, Astra 60 %
Tu infektológ pripomína, že keďže vakcíny fungujú proti bezpríznakovej infekcii, účinne zabraňujú prenosu, okrem toho znižujú vírusovú nalož, čím zasa zabraňujú prenosu.
Ochrana pred hospitalizáciou
Pfizer 96 %, Astra 92 %
"Čo z toho vyplýva? Vyplýva z toho to, že očkovanie je stále tá najúčinnejšia ochrana pred epidémiou delta variantom. Prečo teda Británia zažíva tretiu vlnu? Málo zaočkovaných a hlavne málo zaočkovaných dvoma dávkami, keďže očkovanie jednou dávkou chráni len asi na 30 %," uvádza. A prečo v Británii občas zomrie na covid aj niekto očkovaný? To je podľa Sabaku tým, že očkovaní sú skoro všetci rizikoví pacienti, no medzi nimi sa nájdu aj ľudia s mimoriadne slabou imunitou (napr. po transplantácii alebo užívajúci imunosupresíva), tam očkovanie nemusí fungovať. Znamená to, že očkovanie nefunguje? Infektológ vyvracia domnienku, že by nefungovalo.
Čo sa týka príchodu delta variantu na Slovensko, má jasno, že k tomu dôjde. "Jednoznačne, pretože je infekčnejší a má selekčnú výhodu. Dostal sa sem aj menej infekčný alfa variant, a to v čase lockdownu," vyhlásil s tým, že to, či na tom budeme lepšie ako Británia, závisí najmä od nás. "S naším záujmom o očkovanie to vidím dosť pesimisticky. Čaká nás ďalší lockdown? Asi áno. Ale bolo by skvelé, ak by sme sa tomu vyhli práve očkovaním," uzatvára Sabaka.