Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Napriek tomu, že má novelizácia volebného zákona podporu širokej verejnosti, táto opozičná strana sa zjednotila a zablokovala danú legislatívu, ktorá by inak znamenala najrozsiahlejšiu volebnú reformu na federálnej úrovni za niekoľko desaťročí.
Demokrati predložili tento "návrh zákona pre ľudí" v reakcii na sporné úsilie republikánov schváliť nové prísne volebné zákony v desiatkach amerických štátov. Hlavným cieľom legislatívneho návrhu demokratov bolo zjednodušiť tzv. korešpondenčné hlasovanie.
Predmetný návrh zákona, ktorý tiež upravuje podmienky financovania predvolebnej kampane a zabraňuje manipulovaniu s hranicami volebných obvodov, bol v marci schválený v Snemovni reprezentantov.
Hlasovanie o jeho znení sa však na utorkovom zasadnutí 100-členného Senátu skončilo patovým výsledkom 50:50, pričom už len na začatie diskusie o určitom legislatívnom návrhu je potrebná podpora 60 senátorov.
Zatiaľ čo demokrati hlasovali za ochranu volebných práv, "obmedzovanie voličov sa stalo súčasťou oficiálnej platformy Republikánskej strany", vyhlásil líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer. Demokrati obviňujú republikánov z toho, že sa v otázke korešpondenčného hlasovania a ďalších volebných pravidiel podvoľujú nátlaku amerického exprezidenta Donalda Trumpa.
Republikáni sú však rozhodne proti týmto snahám demokratov. Ich návrh zákona je "evidentne zaujatým plánom na zvrátenie každých volieb v Amerike vo svoj prospech", uviedol vysokopostavený republikánsky senátor Mitch McConnell.