V stredu tento návrh z dielne Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odobril vládny kabinet.
Cieľom dohody je vytvoriť posilnené partnerstvo medzi zmluvnými stranami a prehĺbiť a posilniť spoluprácu v otázkach spoločného záujmu, pri zohľadnení spoločných hodnôt a zásad, a to aj zintenzívnením dialógu na vysokej úrovni. "Dohoda je ďalším krokom na ceste k intenzívnejšej politickej a hospodárskej prítomnosti EÚ v juhovýchodnej Ázii. Upravuje spoluprácu v oblastiach obchodu a investícií, spravodlivosti, slobody a bezpečnosti, zamestnanosti a sociálnych vecí, energetiky, dopravy, vzdelávania a kultúry, zdravia a životného prostredia," konštatuje sa v materiáli. Zároveň obsahuje štandardné politické ustanovenia EÚ týkajúce sa ľudských práv, Medzinárodného trestného súdu, zbraní hromadného ničenia, ručných a ľahkých zbraní a boja proti terorizmu.
Za SR bola dohoda s výhradou ratifikácie podpísaná bývalým ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom 19. októbra 2018 v Bruseli. Za EÚ dohodu podpísala podpredsedníčka Európskej komisie a vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová a za Singapur minister zahraničných vecí Vivian Balakrishnan.
Vláda zároveň odporúča prezidentke SR ratifikovať podpísanú dohodu po vyslovení súhlasu Národnej rady SR. Parlamentu zas vládny kabinet odporúča vysloviť súhlas s dohodou a rozhodnúť, že ide o medzinárodnú zmluvu, ktorá má podľa Ústavy SR prednosť pred zákonmi.