Po približne pol hodine súd aj vytýčil termín hlavného pojednávania najskôr na termíny 9. až 11. augusta. Potom ich záverom zmenil na termín 10. až 11. augusta z dôvodu súbehu pojednávaní obhajoby. Kočner sa na zasadnutie nenechal eskortovať z výkonu trestu odňatia slobody a dal svojmu obhajcovi súhlas na konanie v neprítomnosti. Obžaloba bola podaná 21. apríla 2021.
Na augustovom hlavnom pojednávaní s podnikateľom bude vykonané dokazovanie v súlade s návrhmi prokuratúry, ako aj s návrhmi obhajoby. Uviedol to médiám dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Trenčín Branislav Murgaš po skončení stredajšieho verejného zasadnutia.
"V zásade ja som v podanej obžalobe tento skutok kvalifikoval ako zločin marenia spravodlivosti v štádiu prípravy s tým, že predseda senátu po naštudovaní tejto trestnej veci rozhodol, že skutok tak, ako je uvedený v obžalobe, ktorú som podával, vykazuje znaky trestného činu," uviedol prokurátor.
Zdôraznil, že predseda senátu Okresného súdu (OS) Bratislava I sa v stredu stotožnil s touto právnou kvalifikáciou, ale má byť toho názoru, že skutková veta tak, ako bola naformulovaná v obžalobe, napĺňa znaky inej skutkovej podstaty trestného činu. A to zločinu krivej výpovede a krivej prísahy v štádiu prípravy.
"Zatiaľ nie je možné konštatovať jednoznačne, že právna kvalifikácia sa ešte nemôže zmeniť v priebehu hlavného pojednávania. Pokiaľ ide o trestnú sadzbu v prípade pôvodne podanej obžaloby, išlo teda o pokus marenia spravodlivosti so základnou trestnou sadzbou v rozpätí jeden až šesť rokov. V tomto prípade by malo ísť o trestnú sadzbu tri až osem rokov,“ dodal Murgaš.
Obhajca Kočner. Michal Mandzák uvítal, že predseda senátu OS Bratislava I a senát ako taký rozhodol takýmto spôsobom, že nejde o trestný čin marenia spravodlivosti. "Tá právna kvalifikácia bola od začiatku nezmyselná, na to sme poukazovali od začiatku prípravného konania. Z hľadiska právnej kvalifikácie je síce prísnejšia, ale z hľadiska dôkazného stavu sa výrazne posilňujú pozície obhajoby. Takže preukázať, že môj klient mal navádzať niekoho na krivú výpoveď, je v tomto dôkaznom stave absolútne minimálne," zdôraznil Mandzák.
Na hlavnom pojednávaní by mal vypovedať Peter Tóth, advokát Andrej Šabík, obhajca Marek Para, znalci a iní svedkovia. Obhajoba navrhuje preskúmať duševný stav Tótha. Obhajoba ešte zváži, či bude trvať na svedkoch ako nitriansky podnikateľ Norbert Bödör či expremiér Robert Fico.
Marian Kočner mal posielať z väzby motáky cez Petra Tótha. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby to uviedol vlani v jednej zo svedeckých výpovedí na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka. Motáky odovzdal orgánom činným v trestnom konaní na jeseň 2018. Malo ísť o minimálne 20 kusov. Cez takúto korešpondenciu sa mal snažiť Marian Kočner ovplyvňovať viaceré osoby, aby bol prepustený z väzby a zmenila sa výpoveď v kauze televíznych zmeniek TV Markíza.
Kočner je od začiatku tohto roka právoplatne odsúdený na 19 rokov odňatia slobody za falšovanie zmeniek TV Markíza spolu s exriaditeľom televízie Pavlom Ruskom. V kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej ho ŠTS v Pezinku spoločne s Alenou Zsuzsovou pôvodne oslobodil v septembri 2020 spod obžaloby. Verdikt však nebol právoplatný, vo veci rozhodoval 15. júna Najvyšší súd (NS) SR. Ten napokon rozhodol, že vecou Mariana K., Aleny Zs. a Tomáša Sz. sa bude opätovne zaoberať ŠTS v Pezinku.