Na Slovensku potvrdili delta variant u osoby, ktorá na Slovensko pricestovala z Ruska. Podľa ofi ciálnych informácií však neprišiel z Petrohradu, kde sa hrá futbalové EURO. „Osoba bola bez úzkych kontaktov a nie je hospitalizovaná. Aktuálne sa nachádza v domácej karanténe a zodpovedne dodržiava všetky nariadené protiepidemické opatrenia,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Podľa odborníkov hoci nie je u neho zaznamenaná vyššia mortalita, jeho hlavné nebezpečenstvo je najmä v tom, že je približne o 60 percent prenosnejší v domácnostiach ako variant alfa (tiež známy ako britský variant). „Je tam rýchlejší nástup klinických príznakov ako u iných variantov. Najčastejšie symptómy sú bolesť hlavy, bolesť hrdla, nádcha a zvýšená teplota. Tá nádcha je niečo, čo pri iných variantoch nebolo také dominantné,“ hovorí epidemiologička Henrieta Hudečková, podľa ktorej je v tejto situácii najúčinnejšia zbraň očkovanie, keďže aj proti tomuto variantu vakcíny fungujú.
Oficiálne odhady britskej vlády hovoria, že po dvoch dávkach akejkoľvek registrovanej vakcíny je ochrana pred hospitalizáciou 85 až 98 %. „Pri zaočkovaní 2 dávkami mRNA vakcíny je tá účinnosť vyše 80 %,“ tvrdí Hudečková s tým, že inak nám hrozí epidémia v pandémii. Ak by sme pri delta variante chceli dosiahnuť kolektívnu imunitu, zaočkovanosť by musela byť viac ako 80 %, čo sa nám zrejme nepodarí dosiahnuť.
„V súčasnosti konzílium prijalo viaceré opatrenia - hlavným je dôsledná kontrola hraníc, motivovanie k čo najvyššej zaočkovanosti a v prípade príchodu alebo návratu zo zahraničia sa testovať a v súlade s odporúčaniami vlády zostať v karanténe,“ uzavrela.