Sacharidy, označované aj ako uhľohydráty alebo karbohydráty, zohrávajú v našom stravovaní významnú úlohu. Aby ste dokázali počas dňa fungovať naplno, potrebujete prijať až 50 % celkovej energie práve z nich.
Sú dôležitou súčasťou rôznych enzýmov, nukleových kyselín či iných podporných štruktúr, podobne ako tuky a bielkoviny. Ich veľkou výhodou je schopnosť rýchlo sa premieňať na energiu. Sacharidy sú právom považované za kvalitný zdroj „paliva“, či už pre prácu svalov alebo mozgu.
Nie sú cukry ako cukry
„Sacharidy sa často nesprávne označujú súhrnným názvom cukry,“ vysvetľuje MUDr. Peter Chlebo, PhD. z Katedry výživy ľudí Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a dodáva: „Pojmom cukry sa pritom označujú len najjednoduchšie formy sacharidov, takzvané monosacharidy a disacharidy.“
Zložitejšie sacharidy obsahujú o čosi viac cukorných jednotiek – napríklad oligosacharidy ich majú tri až deväť, polysacharidy ako najkomplexnejšie sacharidy sa dokonca skladajú z viac ako 9 jednotiek.
Koľko je tak akurát?
Vo všeobecnosti platí, že energetická hodnota 1 g sacharidov je 17 kJ (4 kcal). Podiel sacharidov by mal predstavovať 55 – 60 % z celkovej dennej energetickej potreby organizmu, a to v kombinácii s bielkovinami a tukmi. Pri konzumácii sacharidoch je dôležité postrážiť si kvalitu a množstvo, v ktorom ich konzumujete.
Ich nadmerná konzumácia totiž býva spojená s rizikom výskytu a rozvoja rôznych ochorení. „Viaceré vedecké štúdie uvádzajú, že prílišná konzumácia potravín s vysokým obsahom cukrov môže podnietiť výskyt a rozvoj ochorení, akými sú obezita, cukrovka či zubný kaz. Z tohto hľadiska je dôležité sledovať obsah cukrov v potravinách,“ upozorňuje MUDr. Peter Chlebo, PhD. z Katedry výživy ľudí SPU Nitra.
V rámci vyváženého stravovania odborníci odporúčajú konzumovať všetky sacharidy. Prednosť by však mali dostať hlavne tie pomalé, čiže komplexné sacharidy, ktoré sa do krvi uvoľňujú postupne, čím predchádzajú rýchlej únave a vlčiemu hladu.
Kde ich nájdete?
„Hlavným zdrojom sacharidov sú potraviny rastlinného pôvodu, a to predovšetkým ovocie, zelenina, obilniny či strukoviny,“ menuje odborník na výživu. Okrem ovocia a zeleniny sa sacharidy nachádzajú aj v potravinách živočíšneho pôvodu. Typickým príkladom je mlieko, ktoré obsahuje sacharid laktózu.
Dostatok sacharidov, prijatých počas dňa, vám pomôže pri pravidelnom cvičení, ale tiež náročnom dni v práci. Často sa odporúča konzumácia pomalých sacharidov pred spaním, čím dochádza k skvalitneniu odpočinku.
Máte prehľad?
Konzumácia primeraného množstva sacharidov z kvalitných zdrojov je nevyhnutná pre správne fungovanie nášho tela. Aj preto sa stále viac ľudí zaujíma o zloženie potravín a počas nákupu sleduje údaje na etiketách. Tie sú však často zložité a neprehľadné.
Kaufland používa hodnotenie Nutri-Score na svojich produktoch ako jeden z prvých predajcov potravín na Slovensku. „Snažíme sa pomáhať našim zákazníkov získať prehľad o zložení potravín, ktoré denne konzumujú. Preto naše výrobky postupne označujeme Nutri-Score, ktoré sa vo svete osvedčilo ako veľmi prehľadné a ľahko pochopiteľné,“ hovorí Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovensko.
Nutri-Score je viditeľný už na prvý pohľad a preukázateľne tak šetrí čas i energiu zákazníkov pri každodenných nákupoch. Obsah sacharidov a cukrov v potravine hodnotí ako negatívny, preto ich zaraďuje do kategórie takzvaných N hodnôt. Znamená to, že množstvo sacharidov a cukrov vo výrobku záporne ovplyvňuje Nutri-Score pre daný produkt.
Výsledné hodnotenie neudáva, či je potravina dobrá alebo zlá. Jeho cieľom je nasmerovať zákazníka na zodpovedný nákup, ktorý čo najlepšie pristane jeho zdraviu a preferenciám.