Už menej známou je súvislosť postcovidového stavu s vypadávaním vlasov. Vo väčšine prípadov ide, našťastie, o prechodný stav, ktorý súvisí so strachom a stresom v súvislosti s koronavírusom. Riaditeľka Nemocnice AGEL Bánovce Mina Bobocká a zároveň primárka Oddelenia dlhodobo chorých však objasňuje, že aj vlasy a ochorenie odborne nazývané alopécia môže mať na svedomí COVID-19.
"Jedným z následkov covidu je vypadávanie vlasov - alopécia. Pozorujeme ho nielen na pacientoch, ale stretli sa s ním aj viacerí z nás, zdravotníkov. Ochorenie Covid-19 spúšťa v tele zápalové procesy a tie majú za následok aj vypadávanie vlasov. Strata vlasov však súvisí aj so stresom a strachom, ktorý pacienti počas priebehu ochorenia prežívali," uvádza primárka s tým, že vypadávanie vlasov môže byť príznakom aj iných závažnejších ochorení a hormonálnych zmien, preto by malo byť konzultované s lekárom. Najčastejšie sa podľa nej s týmto problémom stretávajú ženy vo veku nad 40 rokov, ale nie je výnimočné ani u mužov a ľudí mladších ročníkov.
Ak je vypadávanie vlasov spôsobené pridruženými ochoreniami, treba sa zamerať na ich liečbu. "Pri vypadávaní vlasov po prekonaní covidu ide vo väčšine prípadov len o kozmetickú vadu a vtedy zlepšenie nenastane okamžite. Nasýtenie organizmu vitamínmi a minerálmi trvá určitú dobu, ktorá je veľmi individuálna. Kým sa telo po prekonaní covidu vráti do normálu, môže to trvať aj pol roka," upozorňuje primárka a dopĺňa, že dôležité je aj to, či mal človek ťažký alebo skôr ľahší priebeh, od celkovej kondície organizmu a jeho imunity.