Dôvodom bola ospravedlnená absencia spoluobžalovaného Herberta G. a tiež viacerých obhajcov. Voči samotnému Kosíkovi sa koná ako proti ušlému. Podľa posledných medializovaných informácií sa totiž nachádzal v Afrike.
Podľa orgánov činných v trestnom konaní si Herbert G. v roku 2015 najal Kosíka, aby prinútil jeho obchodného partnera vyplatiť mu sumu 300 000 eur. Peniaze mali pochádzať z predaja obrazov maliara Andyho Warhola, ktoré boli zapožičané v múzeu v Medzilaborciach. Obžalobu v tomto prípade na súd podali ešte v roku 2016, vo veci sa však vymenilo niekoľko zákonných sudcov. Ďalšie pojednávanie v tejto veci vytýčili na 9. novembra.
Kosík je na Slovensku právoplatne odsúdený v kauze falšovania zmeniek. Špecializovaný trestný súd mu za tri sfalšované zmenky v celkovej hodnote 2,4 milióna eur v roku 2015 vymeral trest 14 rokov väzenia plus peňažný trest 100 000 eur. Úhrnný trest za obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti a za prečin krivého obvinenia potvrdil v roku 2016 aj Najvyšší súd SR. Z tohto dôvodu Kosík ušiel zo Slovenska, pričom ho v novembri 2016 zadržali v Mali na základe medzinárodného zatykača. Istý čas bol v Mali vo väzbe, neskôr ho prepustili na slobodu. Na Slovensku mu neskôr súd k trestu pridal ďalšie štyri roky, keďže v požadovanej lehote nezaplatil finančný trest.
Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby sa podľa vlastných slov podieľal na únose Michala Kováča ml. Denníku SME poslal ešte v roku 2017 vyhlásenie o tom, že únos Michala Kováča mladšieho v roku 1995 osobne nariadil vtedajší šéf SIS Ivan L. Kosík pre denník potvrdil, že bol jedným z piatich členov komanda, ktoré v roku 1995 unieslo syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Tvrdil tiež, že disponuje informáciami vo veci vraždy Róberta Remiáša a plánu zavraždiť svedka únosu Oskara Fegyveresa.