Hegerovu odpoveď počas štvrtkovej hodiny otázok v pléne Národnej rady (NR) SR predniesol vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO), keďže je premiér na summite EÚ. Otázku položil poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD), identickú otázku položilo ďalších sedem poslancov Smeru-SD. Heger uviedol, že spoločnosť Lama SK splnila podmienky, pričom štátne inštitúcie nemôžu podľa neho vyhadzovať firmy z verejných obstarávaní.
Zadávateľ zákazky v priebehu procesu verejného obstarávania môže podľa premiéra vychádzať len z aktuálneho stavu splnenia alebo neplnenia zákonných podmienok zo strany účastníkov súťaže. "Podľa mojich informácií spoločnosť Lama SK vo verejnej súťaži Slovenskej pošty splnila všetky zákonom stanovené podmienky a ponúkla najnižšiu cenu vo všetkých troch častiach súťaže," skonštatoval premiér v stanovisku, ktoré uviedol Matovič. Cena bola podľa Hegera vyhodnocovaná prostredníctvom automatizovaného systému elektronickej aukcie, čo bolo jediné hodnotiace kritérium vo verejnej súťaži.
"Pošta ani iný obstarávateľ nie je oprávnený spochybňovať rozhodnutie súdu o zápise do Registra partnerov verejného sektora. Ak má byť obstarávanie vykonané podľa zákona, potom pošta či iný subjekt nemôže rozhodnúť o vylúčení či neakceptovaní úspešného uchádzača, ktorý splnil všetky zákonom stanovené podmienky, na základe medializovaných informácií a nemôže do procesu vnášať svoj súkromný či subjektívny názor," podotkol premiér.
Štátne inštitúcie musia podľa premiéra postupovať podľa zákona, nemôžu vyhadzovať firmy z verejných obstarávaní. "Veľmi jasne si uvedomujem morálny či etický rozmer, morálne či dokonca trestnoprávne podozrenia o komkoľvek ale nie sú kritériami na zrušenie verejného obstarávania," doplnil Heger.
K tejto otázke vystúpil aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Hovoril o tom, že sa konala obchodná súťaž, kde dala spoločnosť Lama SK najnižšiu ponuku. Vylučuje, že by to mohlo mať súvis s nejakou inou dohodu a že by to mohlo mať súvis s určitými výpoveďami.