"Sme presvedčení, že ak Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré je zodpovedné za nastavenie procesov a manažovanie očkovacej stratégie v ambulanciách, urobí všetko pre to, aby bolo očkovanie pre poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti čo najmenej logisticky a organizačne náročné, poskytovatelia prejavia záujem o očkovanie vo svojich ambulanciách," uviedla Dolinková. Splnenie tejto podmienky považuje za kľúčové preto, aby sa na báze dobrovoľnosti do očkovania zapojilo čo najviac ambulancií naprieč Slovenskom.
Pripomenula, že miera zaočkovanosti nie je v krajine taká, ako by bolo pri budovaní kolektívnej imunity potrebné. Je preto podľa Dolinkovej dôležité, aby ambulantní lekári mali čo najväčšiu podporu zo strany inštitúcií. "Zmluvné vzťahy a odborné usmernenia pre ambulancie týkajúce sa očkovania proti ochoreniu COVID-19 musia byť preto jednoznačné a právne nespochybniteľné. Nezrozumiteľné alebo nejasné kroky zo strany zodpovedných nesmú byť prekážkou toho, aby sa do očkovania zapojil čo najväčší počet ambulancií," vysvetlila Dolinková. Dodala, že ak sa bude naďalej viesť intenzívna a konštruktívna komunikácia medzi odborníkmi, ambulantnými lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, termín 1. júla ako spustenie možnosti očkovania v ambulanciách nie je nereálny.
Dospelí Slováci aj mladí vo veku od 12 do 15 rokov sa od júla budú môcť dať zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 aj u svojho ambulantného lekára. Vo štvrtok (24. 6.) to na tlačovej konferencii potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Ľudia majú kontaktovať priamo svojho lekára. Očkovanie v ambulanciách sa bude realizovať štandardným spôsobom, pričom ambulancie majú možnosť očkovať len svojich kapitovaných pacientov. Rozdiel oproti vakcinačnému centru bude podľa MZ SR v tom, že celý proces, od objednania na očkovanie cez realizáciu až po záznam do systémov, vykoná ambulancia. Používať sa bude vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.