Postarala sa o to umelá inteligencia. Tá domaľovala chýbajúce časti, ktoré z Rembrandtovho diela odstrihli pred vyše 300 rokmi.
Holandský majster Rembrandt namaľoval Nočnú hliadku v roku 1642. Objednala si ju občianska garda v Amsterdame pre svoje sídlo. V roku 1715 však plátno zmenšili, aby sa zmestilo medzi dvoje dverí v amsterdamskej radnici. Zľava odstrihli 60 cm, zhora 22, zdola 12 a sprava 17 cm. Odvtedy viac ako tristo rokov nik nevidel dielo v pôvodnom rozsahu. Až doteraz, keď ho opäť vystavili celé.
Rijksmuseum v Amsterdame, kde originál visí, na to využilo umelú inteligenciu a fakt, že Gerrit Lundens namaľoval kópiu Nočnej hliadky ešte predtým, ako ju zostrihali. Táto kópia je vystavená v londýnskej Národnej galérii. Originál aj kópiu teraz oskenovali vo vysokom rozlíšení a oba obrázky nahrali do počítača. Umelá inteligencia sa na základe ich analýzy naučila, akým štýlom Rembrandt maľoval a aké postavy treba dorobiť.
Na rekonštrukcii sa tak nepodieľal žiadny ľudský maliar, ale počítač ju vytvoril pixel za pixelom. Použil pri tom také farby a detaily, s akými pracoval aj Rembrandt. Vytvorené obrázky potom vytlačili a priložili k originálnemu dielu. Znovu tak vznikli tri postavy celkom vľavo (dvaja muži a chlapec), či prilba vojaka vpravo. Návštevníci budú mať možnosť pozrieť si kompletný obraz tri mesiace.
Nočná hliadka
- Rembrandt namaľoval obraz v roku 1642
- Pôvodné rozmery sú 397 x 514 cm
- V roku 1715 obraz zostrihali, aby sa zmestil na stenu medzi dvere
- Teraz má 363 x 437 cm