Lovec búrok Tomáš Ralbovský i Michal Najman zo spoločnosti Meteopress, ktorá sa zaoberá predpoveďou počasia, vysvetľujú nielen príčiny tragédie na južnej Morave, ale aj dôvody, ktoré ochránili Slovensko pred podobnými extrémnymi následkami, ako to bolo v Hodoníne a okolí.
Dá sa také tornádo, aké postihlo južnú Moravu, dopredu predpovedať?
Ralbovský - Nedá sa predpovedať presné miesto. Dá sa dopredu povedať, že sú splnené predpoklady na jeho vznik. A presne k tomu došlo na Morave, keď boli ideálne podmienky na vznik tornáda s takouto silou. Jednou z nich je takzvaný strih vetra, ktorý bol v danej lokalite silný, a hodnota CAPE.
Najman - Presne tak, zišli sa všetky „ideálne“ predpoklady. Naša spoločnosť upozornila dve hodiny pred udalosťou obyvateľov oblasti, poslali sme im správu, že príde niečo mimoriadne, ale nevedeli sme, že pôjde o tornádo. Skôr sme si mysleli, že pôjde o silnú búrku.
Kde je vyšší predpoklad, že udrie tornádo? Sú to hory, mestá, nížiny...?
Ralbovský - Na nížinách. V hornatých oblastiach k takýmto javom síce tiež dochádza, ale nie tak často.
Čo však, keď udrie v meste? Sú dnešné budovy konštruované tak, aby odolali podobnej sile vetra? Ako sa môžeme chrániť?
Ralbovský - Netreba sa až tak báť a mýliť si situáciu s USA, kde sú tornáda oveľa častejšie. A následky viditeľnejšie, napríklad aj preto, že tam sú domy inak konštruované ako u nás. Na Slovensku sú budovy bezpečné. Túto otázku by som však smeroval architektom, či vôbec rátali s takýmto scenárom aj na našom území.
Najman - Schovať auto do garáže, alebo ho prekryť perinou, a tú zaťažiť. Pozatvárať okná, veci treba dať čo najďalej od stromov. Ak máte trampolínu, treba ju upevniť. Schovať sa do pivnice, medzi zárubne, či tam, kde sú nosné steny.
Prečo sa to deje v strede Európy?
Najman - Tornáda nie sú v tomto priestore výnimočné, len toto bolo mimoriadne. Na miesto sme vyslali nášho odborníka, aby ozrejmil príčiny vzniku tejto situácie, aby sme jej vedeli predchádzať. Čiastočne ide o súvis s rastúcou teplotou v našej oblasti.
Ako sa správať pri tornáde
1. TORNÁDU SA NIKDY NESNAŽTE UJSŤ
2. NESTOJTE POD MOSTOM
Pod mostom sa rýchlosť hurikánu či tornáda zvyšuje, a tým aj rýchlosť trosiek a predmetov, ktoré letia vzduchom. Most sa navyše môže pod silou vetra zrútiť.
3. SCHOVAJTE SA DO PRIEKOPY
Ak vás tornádo zastihne na ceste, opustite auto a ľahnite si do priekopy. Ak máte v aute detskú autosedačku, tak si ňou chráňte hlavu.
4. UKRYTE SA
Utekajte do pivnice. Pokiaľ ste v budove, kde nie je pivnica, choďte do stredu stavby. Čím viac stien vás bude deliť od búrky, tým lepšie. Nikdy nezostávajte pri obvodových stenách. Bezpečné je tiež schodisko alebo vaňa.
5. ČO NAJĎALEJ OD OKIEN A PRESKLENÝCH STIEN
Tornádo môže sklo rozbiť letiacim predmetom a zraniť vás.
6. CHRÁŇTE SA ŠTÍTOM
V pivnici či v dome vlezte pod masívny stôl. Cez stôl dajte matrace. To je ideálny štít.
7. VYHNITE SA STODOLÁM, BÚDAM, PLECHOVÝM PRÍSTAVBÁM, DIELŇAM A LESOM
Vyhľadajte garáž alebo záchod bez okien. Čím menšia miestnosť, tým býva pevnejšia.