V džungli s indiánmi
V Kolumbii sa spoznala s pôvodným Indiánom, ktorý práve smeroval domov do kmeňa žijúceho hlboko v džungli. Moniku pozval, aby išla s ním. „Takáto šanca sa človeku nenaskytne každý deň. Preto som využila príležitosť a vybrala som sa do úplne iného sveta, ktorý je pre moderného človeka takmer nepredstaviteľný,“ prezrádza. Domorodci tam podľa jej slov žijú v tesnom spojení s prírodou. Nemajú elektrinu, jedlo pripravujú na kamenných platniach a umývajú sa v priezračných vodopádoch.
Základ ich jedálnička tvoria potraviny, ktoré my nazývame exotickými. „Veľké, prezreté avokáda, mangá, kakaovník, z ktorého vyrábajú domácu Nutellu, graviola a ďalšie druhy toho najchutnejšieho ovocia a zeleniny im rastú doslova za domom. Ženy pečú kukuričné placky zvané arepas, muži lovia ryby. Kým my sa snažíme zaraďovať do jedálnička aspoň trochu zdravej stravy, tu je prirodzenou súčasťou ich života a zároveň jedinou možnosťou.“
Keď Monika ako dieťa snívala o ďalekých cestách, ani jej len nenapadlo, že sa raz stane načas súčasťou takéhoto domorodého kmeňa a už vôbec nie to, že tu natrafí aj na svoj podnikateľský zámer. Cestu jej totiž skrížili pre našincov neznáme palmové plody La Tagua.
„Všimla som si, že miestni obyvatelia zbierajú akési zvláštne orechy, ktoré sušia na slnku. La Tagua, vysvetlili mi, je rastlinná slonovina rastúca na palmách. Keď po vysušení stvrdne na kameň, materiál sa môže predať ďalej do Bogoty, kde sa z neho vyrábajú gombíky a rozličné, predovšetkým dekoratívne predmety. Indiáni veria v ich prirodzenú silu a sú presvedčení, že ich ochraňujú a prinášajú im šťastie,“ hovorí. Keď sú La Tagua orechy čerstvé, sú dokonca jedlé.
„Sú veľmi zdravé a podporujú trávenie.“ Monike sa zapáčil spôsob, akým si z nich indiáni vyrábali šperky a oni ju do tejto tradičnej techniky zasvätili. Zopár si ich priniesla aj domov, no vtedy ešte netušila, že práve tieto exotické plody položia základ jej podnikania. Vďaka mamine, ktorá bola zubná technička a požičala jej na výrobu šperkov potrebnú techniku a tiež svoje šikovné ruky, sa začala pomaličky rodiť značka Colombiana.
Šperkárka
Kým sa z mäkkého orecha stane krásny šperk, je to hotový proces. „Keď ich približne dva mesiace sušíme na slnku, zmenia sa na veľmi tvrdé orechy, ktoré následne spracúvame. Máme už svoje know how na technológiu výroby. Orechy najskôr obrúsime dobiela, nakrájame na požadované tvary a následne farbíme. Kladieme dôraz na to, aby celý proces výroby bol ekologický, vrátane farbív. Tie používame rastlinného pôvodu - peľ kvetov, ovocie, zelenina. Na záver sa jednotlivé dieliky iba preleštia, nelakujú sa, aby sa ponechal ich prirodzený charakter,“ prezrádza niečo málo zo zákulisia výroby talentovaná šperkárka, ktorá už žije na Slovensku, ale Kolumbiu navštevuje viackrát do roka. Základ pre jej krásne diela sa rodí v malej fabrike v Bogote, kde podľa jej návrhu z La Tagua orechov pripravia jednotlivé dieliky na šperky.
Pomáha pralesu
Monikine podnikanie má aj hlbšiu rovinu. Vykupovaním orechov od domorodých obyvateľov totižto zabraňujú miznutiu pralesov. „Pôvodne sa živili vyrubovaním lesa na ornú pôdu, prípadne ju predávali nadnárodným korporáciám na ťažbu zlata. Keď sa La Tagua stala zdrojom ich obživy, začali si svoju prírodu opäť chrániť. My tieto konkrétne rodiny podporujeme a zabezpečujeme im prístup k vzdelaniu,“ vysvetľuje krajanka, ktorá svoje výrobky predáva cez web do celého sveta. Originálnym, 100-percentne prírodným a dizajnovo unikátnym šperkom podľahli aj Slovenky.
„Rady podporujú takýto projekt šperkov, ktoré pomáhajú. Často veria, že naše prírodné šperky majú energiu z pralesa,“ hovorí. Colombiana pritom už dávno nie sú iba šperky. Šikovná umelkyňa sa dala aj na šitie ľanového oblečenia. Najskôr odievala len svoje figuríny, na ktorých vystavovala šperky, a keďže sa tieto modely zákazníčkam páčili, vznikol nový projekt.
„Ľan má výborné vlastnosti. Je to vysoko trvácna a udržateľná tkanina a čím viac sa nosí, tým sa stáva príjemnejším a krajším. Neelektrizuje, nechytá prach a neprechádza toxickou výrobou. Často sa mu tiež pripisujú liečivé vlastnosti pri ekzémoch a citlivej pokožke,“ vysvetľuje na záver.
La Tagua Orechy
- Rastú na palmách, slonovníkoch veľkoplodých, ktoré majú svoj domov v tropických oblastiach Kolumbie, Panamy a Ekvádoru.
- Prezývajú sa tiež rastlinná slonovina, pretože po vysušení majú rovnaké vlastnosti ako klasická slonovina.
- Na každej palme sa ročne urodí približne 25 kg plodov, čo predstavuje hmotnosť klov jedného slona.